Nigeria - Islanda scor live - Live stream video CM 2018

Sport

Nigeria – Islanda scor final 2-0 – Rezumat video CM 2018

Nigeria Islanda scor final 2-0. Deși pornea cu șansa a doua, Nigeria a bătut Islanda, grației dublei marcate de Musa. Situația în grupa D a CM 2018 se complică.

Nigeria – Argentina și Croația – Islanda sunt meciurile care vor decide a doua calificată în optimi. În acest moment, Croația are 6 puncte (calificată în optimi) Nigeria 3 puncte, Islanda 1 punct și Argentina 1 punct.

Final: Nigeria vs Islanda, rezultat final 2-0. Africanii intră în cursa pentru calificarea în optimile cupei Mondiale. Vezi rezumatul mai jos.

Minutul 81: Ratare Sigurdsson, care trimite peste poartă! Islandezii ratează șansa de a reveni în joc.

Minutul 80: Penalty Islanda! după un fault prostesc al lui Eduehi.

Minutul 75: Gol Nigeria! Dublă Musa! Fotbalistul african se distrează cu defensiva islandeză și dublează avantajul echipei sale!

Minutul 73: Bară Nigeria! Musa șutează superb, mingea lovește transversala!

Minutul 71: Ocazie Nigeria! Balogun trimite cu capul puțin peste poartă, după un corner.

Minutul 65: Șut puternic din marginea careului de 16 metri, lateral dreapta al lui Moses, mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 64: Ragnar Sigurdsson iese și este înlocuit de Ingasson.

Minutul 57: Ocazie Nigeria! Portarul islandez respinge în corner un șut de la distanță al lui Ndidi.

Minutul 49: Gol Nigeria! Gol Musa! Atacantul reușește un gol frumos după o preluare superbă în careul advers! Africanii marchează la prima lor ocazie din acest meci!

Update: A început repriza a doua! Selecționerul nigerian l-a schimbat pe Idowu cu Ebuehi.

Islandezii nu au făcut nicio modificare la pauză.

Pauză: Nigeria vs Islanda, scor 0-0, după o primă repriză fără mari ocazii.

Minutul 45: Ocazie Islanda! Sigurdsson execută bine o lovitură liberă din lateral, dar niciun jucător islandez nu reușește să împingă mingea în poartă.

Minutul 33: Ne apropiem de finalul primei reprize, dar jocul a fost unul sărac în faze de poartă. Echipele s-au anihilat reciproc, iar fotbalul practicat de cele două dă senzația că se mulțumesc și cu un rezultat de egalitate.

Minutul 20: Așa cum era de anticipat, nu avem parte de un joc foarte spectaculos. Islanda se bazează pe un joc de forță și pe fazele fixe, în timp ce Nigeria încearcă să construiască cu ajutorul vedetelor Moses și Iheanacho.

Minutul 5: Sigurdsson încearcă să trimită plasat de la 16 metri, dar nu reușește să-l păcălească pe portar.

Minutul 2: Ocazie Islanda! Sigurdsson trimite bine din lovitură liberă, dar portarul nigerian respinge în corner.

Update: Nigeria a avut lovitura de start în acest meci.

Islanda a scos un egal contra Argentinei, iar acum visează cu ochii deschiși la o nouă peformanță istorică. Echipa care impresiona la Euro 2016 și reușea să se califice în sferturile de finală, are acum șansa de a avansa în fazele eliminatorii ale competiției mondiale.

Nigeria a jucat slab în fața Croației și a fost învinsă, fiind văzută cu șansa a doua în acest meci. Echipa africană are nevoie de o victorie, în caz contrar fiind eliminată de la Cupa Mondială.

În acest moment, situația grupei D se prezintă în felul următor: Croația 6 puncte (calificată în optimi). Islanda 1 punct, Argentina 1 punct, Nigeria 0 puncte.

Cele două echipe s-au înfruntat o singură dată, în 1981, într-un meci amical la Reykjavik, câştigat cu 3-0 de gazde.

Nigeria Islanda scor live: Echipe de start

Nigeria: 23. Francis Uzoho – 22. Kenneth Omeruo, 5. William Troost-Ekong, 6. Leon Balogun – 11. Victor Moses, 8. Oghenekaro Peter Etebo, 10. John Obi Mikel (căpitan), 4. Onyinye Wilfred Ndidi, 2. Bryan Idowu – 7. Ahmed Musa, 14. Kelechi Iheanacho. Selecţioner: Gernot Rohr.

Rezerve: 1. Ikechukwu Ezenwa, 16. Daniel Akpeyi – 3. Elderson Echiejile, 20. Chidozie Awaziem, 21. Tyronne Ebuehi, 12. Abdullahi Shehu, 15. Joel Obi, 17. Ogenyi Onazi, 19. John Ogu, 13. Simeon Nwankwo, 18. Alex Iwobi, 9. Odion Ighalo.

Islanda: 1. Hannes Halldorsson – 2. Birkir Saevarsson, 14. Kari Arnason, 6. Ragnar Sigurdsson, 18. Hordur Magnusson – 19. Rurik Gislason, 17. Aron Gunnarsson (căpitan), 10. Gylfi Sigurdsson, 8. Birkir Bjarnason – 22. Jon Bodvarsson, 11. Alfred Finnbogason. Selecţioner: Heimir Hallgrimsson.

Rezerve: 12. Frederik Schram, 13. Runar Runarsson – 5. Sverrir Ingason, 15. Holmar Eyjolfsson, 3. Samuel Fridjonsson, 4. Albert Gudmundsson, 16. Olafur Skulason, 23. Ari Skulason, 21. Arnor Traustason, 9. Bjorn Sigurdarson, 20. Emil Hallfredsson, 7. Johann Gudmundsson.

Arbitru: Matt Conger (Noua Zeelandă); arbitri asistenţi: Simon Lount (Noua Zeelandă), Tevita Magasini (Tonga); arbitru de rezervă: Ricardo Montero (Costa Rica)

Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenţi video: Elenito Di Liberatore (Italia), Pawel Gil (Polonia), Gianluca Rocchi (Italia)

Meciul Nigeria vs Islanda se dispută pe Volgograd Arena și este televizat de TVR 1 și TVR HD. Huff.ro vă ține la curent cu scorul live al partidei și cu cele mai importante faze video și vă oferă rezumatul duelului.

Partida poate fi văzută live streaming online pe tvrplus.ro.