Ziua 9 de la Olimpiada de la Rio 2016. Echipa feminina de handbal lupta pentru calificarea in sferturi. Vezi programul de astazi al romanilor.

Olimpiada de la Rio 2016 – Ziua 9. Programul sportivilor romani

Olimpiada  – Ziua 9

Astazi are loc meciul decisiv pentru nationala feminina de handbal. Tricolorele vor infrunta Norvegia, campioana mondiala, europeana si olimpica en-titre, in partida hotaratoare pentru calificarea in sferturile de finala. Duelul dintre cele doua selectionate are loc dupa ora 22.40.

UPDATE: ATLETISM: Usain Bolt a castigat al treilea titlu olimpic consecutiv la 100 metri, dupa ce a alergat distanta in 9.81. Ca de obicei jamaicanul a luat un start foarte slab, dar a reuşit sa revina pe ultimii metri şi sa-l invinga pe marele rival Justin Gatlin.

FINALA 100 METRI

1. Usain Bolt (Jamaica) – 9.81 SEASON BEST

2. Justin Gatlin (SUA) – 9.89

3. Andre de Grasse (Canada) – 9.91

4. Yohan Blake (Jamaica) – 9.93

5. Akani Simbine (Africa de Sud) – 9.94

UPDATE: ATLETISM: Wayde Van Niekerk a castigat finala de la 400 metri masculin si a stabilit un nou record mondial! Atletul a alergat distanta in 43:03, iar pe locurile 2-3 au fost clasati James Kirani (Grenada) – 43.76 si Lashawn Merritt (SUA) – 43.85.

Titlul olimpic la triplusalt – feminin a fost castigat de Catreine Ibarguen (Columbia) – 15.17 metri. Pe podium au mai urcat Yulimar Rojas (Venezuela) – 14.98 metri si Olga Rypakova (Kazakhstan) – 14.74 metri.

UPDATE: TENIS: Andy Murray este noul campion olimpic la simplu, dupa ce s-a impus  patru seturi in fata argentinianului Juan Manuel Del Potro: 7-5, 4-6, 6-2, 7-5. Finala a durat 4 ore şi 2 minute, iar britanicul este primul jucator de tenis care isi apara cu succes titlul olimpic. Medalia de bronz a fost adjudecata de Kei Nishikori, dupa ce lo-a invinsa pe Rafael Nadal cu 6-2, 6-7, 6-3.

Elena Vesnina şi Ekaterina Makarova (Rusia) au castigat finala de dublu, dupa o victorie in doua seturi cu Martina Hingis si Timea Bacsinszky (Elveţia): 6-4, 6-4. Medalia de bronz a fost castigata de cehoaicele Safarova – Strycova.

UPDATE: HANDBAL: Nationala de handbal a ratat calificarea in sferturile de finala ale turneului olimpic, dupa un meci cu Norvegia in care echipa noastra a fost condusa cu in mod constant cu cel putin 2 puncte. Scorul final al partidei a fost 28-27 in favoarea Norvegiei.

UPDATE: GIMNASTICA: SOL-MASCULIN: Campion olimpic este britanicul Max Whitlock, notat cu 15.633. Pe podium au mai urcat doi brazilieni, Diego Hypolito – 15.533 si Arthur Mariano – 15.433. Campionul olimpic absolut, Kohei Uchimura a terminat doar pe locul 5 cu nota 15.241.

SARITURI-FEMININ: Simone Biles a castigat a treia medalie de aur la aceste Jocuri Olimpice, cu nota 15.966. In urma ei s-au clasat Maria Paseka (Rusia) – 15.253 si Giulia Steingruber (Elveţia) – 15.216.

CAL CU MANERE: A doua medalie de aur castigata in decurs de o ora de britanicul Max Whitlock. Whitlock a fost notat cu 15.966 si i-a devansat pe Louis Smith (Marea Britanie) – 15.833 si Alexander Naddour (Statele Unite) – 15.700.

PARALELE-FEMININ: Medalia de aur i-a revenit  Aliyei Mustafina cu nota 15.900. Pe locurile urmatoare s-au clasat Madison Kocian (SUA) – 15.833 si Sophie Scheder (Germania) – 15.566.

UPDATE: ATLETISM -MARATONPaula Todoran a terminat pe locul 101 proba de maraton. Elena Cirlan a abandonat dupa kilometrul 10.

UPDATE: HALTERE: Andreea Aanei a terminat pe locul 8 concursul de haltere in cadrul categoriei plus 75 kg, cu un total de 265 kilograme. Aurul olimpic a fost castigat de chinezoaica de Suping Meng – 307 kg, urmata de Kim Kuk Hyang (Coreea de Nord) – 306 kg si Sarah Robles (SUA) – 286 kg.

Totodata, azi, de la ora 15.40, Paula Todoran si Elena Cirlan intra in finala competitiei de maraton. De asemenea, dupa ora 1.00, Andreea Aanei concureaza la haltere, categoria plus 75 kg.

Ziua de sambata a adus o noua medalie pentru Romania, la canotaj. Echipa de barca 8+1 a reusit sa castige bronzul, aducand cea de-a patra medalie pentru tara noastra la Olimpiada de la Rio.

Ancuta Bobocel s-a oprit in serii la 3.000 de metri obstacole, dupa ce a terminat pe locul 13 din 17 in cursa in care a alergat. Elena Panturoiu si Cristina Bujin au ratat calificarea in finala probei de triplusalt, fiind in afara Top 12.

Mihai Nistor a fost invins de iordanianul Hussein Iashaish la box. Decizia arbitrilor a fost una extrem de controversata care a provocat indignare la Rio. Iordanianul a fost vizibil mai slab decat Nistor, fiind numarat de doua ori pe parcursul partidei. Cu toate acestea, arbitrii au hotarat sa ii acorde lui victoria.