S-au stabilit echipele care vor evolua în play-off Liga 1. Viitorul, Steaua, Astra, CSU Craiova, CFR Cluj şi Dinamo vor lupta pentru titlu.

Play-off Liga 1: Echipele calificate și clasamentul Ligii

Play-off Liga 1. Echipele FC Viitorul, Steaua, Astra Giurgiu, CSU Craiova, CFR Cluj şi FC Dinamo s-au calificat în play-off-ul Ligii 1.

În play-out vor evolua echipele Gaz Metan Mediaş, FC Botoşani, FC Voluntari, CSM Poli Iaşi, Concordia Chiajna, Pandurii Târgu Jiu, Poli Timişoara şi ASA Târgu Mureş.

Dinamo a învins Gaz Metan Mediaș cu scorul de 2-0 (Nemec ’34, Nistor ’85).  CSU Craiova a bătut Gaz Metan cu scorul de 1-0, cu un gol marcat de Nicușor Bancu în minutul 62.

Totodată, CFR Cluj a învins Viitorul cu 1-0, prin golul marca de Deac în minutul 21. Steaua a reușit doar un egal cu ultima clasată, ASA Tg. Mureș, scor final 1-1. Oaspeţii au deschis scorul prin M. Constantin, în minutul 65, din penalti, în timp ce pentru gazde a înscris Gnohere, în minutul 73.

Din ultima etapă a sezonului regulat mai sunt de disputat două partide, Astra – FC Botoşani (luni, de la ora 20.30) şi FC Voluntari – CSM Poli Iaşi (luni, de la ora 18.00).