Portugalia: Noua campioană europeană Under-19

Bucurie mare pentru Portugalia! A câştigat ediţia 2018 a Campionatului European de fotbal rezervat selecţionatelor Under-19, în finala căruia a învins cu scorul de 4-3 după prelungiri reprezentativa Italiei, duminică la Seinajoki (Finlanda), informează AFP.

Lusitanii au deschis scorul în finalul primei reprize, prin Jota (45+1), iar apoi şi-au dublat avantajul în repriza secundă, prin Trincao (72). Italienii au revenit, însă, în joi şi au restabilit egalitatea prin Moise Kean, care a reuşit o „dublă” într-un interval de doar două minute (75 şi 76).

În prelungiri, Portugalia a preluat din nou conducerea, în urma reuşitei lui Jota (104), însă Italia a egalat după numai trei minute, prin Gianluca Scamacca (107). Golul victoriei portughezilor a fost marcat de Pedro Correia, în minutul 109.

Precedentele ediţii ale Campionatului European Under-19 au fost cucerite de Franţa (2016) şi Anglia (2017).

Acest titlu continental vine să recompenseze o generaţie de tineri fotbalişti portughezi care a câştigat deja Campionatul European la categoria Under-17, în 2016, în faţa Spaniei.

Clasamentul FIFA – România a urcat pe locul 36

Echipa României a urcat patru locuri faţă de luna trecută şi se află pe poziţia a 36-a în clasamentul dat publicităţii, joi, de Federaţia Internaţională de Fotbal (FIFA).

Cea mai bună clasare a tricolorilor în 2017 a fost în ianuarie, pe locul 39, iar cea mai slabă în aprilie şi mai, când România a ocupat locul 47.

Serbia, una dintre adversarele României în Liga Naţiunilor, a urcat şi ea trei locuri şi se află pe 34, Muntenegru a urcat două poziţii, până pe 44, în timp ce Lituania staţionează pe 147.

De asemenea, şi Turcia, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a urcat în ierarhie, de pe 41 pe 38.

În top 10 nu s-a înregistrat nicio schimbare, Germania, campioana mondială en titre, fiind în continuare pe primul loc, urmată de Brazilia şi Portugalia, campioana europeană, etc.

Următorul clasament va fi publicat pe 15 martie.