VICTORIE pentru Simona Halep în primul meci de la Turneul Campioanelor

Sport

Simona Halep, eliminată la Shenzen de Katerina Siniakova

Simona Halep (4 WTA) a fost eliminată miercuri în turul al doilea al turneului de tenis de la Shenzen. Constănțeanca a cedat în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 7-5, în fața Katerinei Siniakova (52 WTA).

Deși pornea ca mare favorită, Simona a făcut un meci slab în fața cehoaicei în vârstă de 20 de ani. Aceasta i-a luat primul set în doar 33 de minute, după ce ajunsese să conducă cu 4-0.

Simona a revenit în cel de-al doilea set, profitând și de erorile adversarei, iar meciul a intrat în setul decisiv.

La 5-5, Halep a condus cu 40-15, dar şi-a pierdut serviciul. La 5-6, ea a avut din nou 40-15, apoi avantaj, pe serviciul adversarei de data aceasta. Siniakova a închis însă meciul, cu 7-5, după două ore şi patru minute  de joc.

Simona Halep părăsește prematur turneul de la Shenzen, pe care reușise să-l câștige în 2015. Ea nu va mai juca până la turneul de Mare Șlem Australian Open, care va începe pe 16 ianuarie.