Simona Halep - Kaia Kanepi scor 6-7, 6-4, 6-2 la Australian Open

Sport

Simona Halep – Kaia Kanepi scor 6-7, 6-4, 6-2 la Australian Open

Simona Halep s-a calificat în turul secund al turneului de Mare Șlem Australian Open, după o victorie în trei seturi cu estoniana Kaia Kanepi (61 WTA).

Liderul WTA nu a făcut un joc extraordinar și a pierdut primul set, având dificultăți în a-l câștiga pe al doilea.

Simona a reușit, însă, să își surclaseze adversara în al treilea set, iar meciul s-a terminat cu scorul 6-7, 6-4, 6-2.

În următorul meci, Halep ar urma să joace cu americanca Sophia Kenin, locul 37 WTA.

Reamintim că Halep (27 ani) a fost învinsă de Kanepi la ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, cu 6-2, 6-4, în primul tur, baltica ajungând până în optimile de finală, unde a pierdut în trei seturi în faţa Serenei Williams.

Halep, finalistă anul trecut la Australian Open, a pierdut primul său meci din 2019, cu 4-6, 4-6 în faţa australiencei Ashleigh Barty, miercuri, la Sydney, însă Kanepi (33 ani, 70 WTA) nu a mai jucat de la US Open.

Simona Halep a reuşit să câştige primul său duel cu estoniana, în 2014, la Doha, cu 6-4, 3-6, 7-6 (5), în primul tur.