Simona Halep se califică în sferturile de finală la Wimbledon

Simona Halep se califică în sferturile Grand Slam-ului de la Londra, după o victorie meritată în faţa Victoriei Azarenka.

Eleva lui Darren Cahill s-a impus în două seturi cu 7-6(3), 6-2.

Primul set a fost unul de mare luptă, în care Azarenka a atacat tot timpul. Bielorusa a condus cu 2-0, 4-2 şi 5-4, dar Simona nu s-a pierdut şi a revenit de fiecare dată.

Jocul exact al Simonei se pare că a descumpănit-o pe bielorusă, care nu a putut ţine ritmul impus de sportiva noastră în tie break.

Manşa secundă a fost una la dispoziţia Simonei, care i-a administrat Vicăi un usturător 6-2.
În sferturile turneului de Grand Slam din capitala Regatului Unit, Simona Halep o va întâlni pe reprezentanta gazdelor Johanna Konta.

Vestea excelentă pentru Simona Halep este că va deveni numărul 1 mondial, dacă ajunge în semifinale, asta întrucât Angelique Kerber a fost eliminată astăzi.