Simona Halep – Ekaterina Makarova, scor final 6-1, 6-0, la turneul de la Madrid

Simona Halep a câștigat meciul cu rusoaica Ekaterina Makarova, cu scorul de 6-1, 6-0, în mai puțin de o oră de joc. Românca avansează în al doilea tur de la Madrid. În runda următoare, Halep o va întâlni pe învingătoarea meciului Elise Mertens – Alison Van Uytvanck.

Desfășurarea meciului:

U: Simona este ca și calificată în turul secund, după încă două game-uri pe care le-a câștigat. Numărul 1 mondial are 5-0 în al doilea set și este 99% câștigătoarea partidei.

U: Simona își adjudecă serviciul, apoi face un nou break. Românca o domină la toate capitolele pe Ekaterina Makarova. Scorul este 3-0 în setul al doilea.

Update: Simona reușește breakul în debutul setului secund.

Update: O nouă veste bună! Sorana Cîrstea a câștigat meciul cu Siniakova, scor 6-4, 2-6, 6-4 și merge în turul al doilea, acolo unde s-a mai calificat și Irina Begu.

Update: Set Simona Halep. După 20 de minte de joc, Halep câștigă primul set cu scorul de 6-1!

Update: 5-1 pentru Simona, care defilează în meciul cu Makarova și servește acum pentru set!

Update: Un game alb pentru Simona, care duce scorul la 4-1. Halep a reușit primul as al acestui meci.

Update: 3-1 pentru Simona, care mai reușește un nou break. Rusoaica pare să aibă dificultăți mari pe propriul serviciu.

Update: RE-Break, iar Makarova își ia game-ul înapoi, cu 40-15. Primul game în care rusoaica i-a pus probleme jucătoarei noastre. Este 2-1.

Update: BREAK ALB pentru Halep care scorul la 2-0, fără prea mari probleme.

Update: Simona și-a câștigat serviciul după 40-15 și a obținut primul game din setul 1.

UPDATE: Meciul dintre cele două a început, cu Halep la serviciu.

Stire initială

Simona Halep, principala favorită a turneului WTA din capitala Spaniei, îşi apără punctele câştigate sezonul trecut, în timp ce Caroline Wozniacki (N.2) a fost eliminată în 2017 la Madrid încă din turul 2.

Simona Halep speră să devină prima jucătoare care câştigă trei ani la rând turneul de la Madrid. Românca are în acest an un culoar foarte greu. Dacă o învinge în primul tur pe rusoaica Ekaterina Makarova, ea ar putea juca în runda următoare cu belgianca Elise Mertens, recentă semifinalistă la Australian Open.

O posibilă adversară în turul 3 ar fi americanca Madison Keys, iar mai târziu ar putea întâlni nume ca Victoria Azarenka, Karolina Pliskova, Petra Kvitova, Garbine Muguruza.

Garbine Muguruza (N.3), cea mai valoroasă jucătoare spaniolă a ultimilor ani, nu a trecut niciodată de turul 3 la Madrid, notează WTA.

Rusoaica Maria Şarapova, fost lider mondial, va juca în primul tur cu românca Mihaela Buzărnescu, care va disputa sâmbătă finala de la Praga.

În afară de Halep şi Buzărnescu, pe tabloul principal de simplu se mai află două românce, Sorana Cîrstea şi Irina Begu.

Venus Williams eliminată

Halep a primit o veste bună înainte de meciul contra Makarovei, Venus Williams, favorită numărul opt și posibilă adversară a româncei, a părăsit prematur turneul de la Madrid.

Americanca Venus Williams, nr.8 pe lista capilor de serie, a fost eliminată din runda inaugurală a turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 6.685.828 euro, fiind întrecută sâmbătă în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-2, de estonianca Anett Kontaveit.