Curs valutar 10 decembrie. Euro și dolarul revin în forță joi. Ce valori au atins

4 min de citit
Curs valutar 10 decembrie. Vezi ce se întâmplă azi cu cele mai importante monede

Banca Națională a României (BNR) va emite un nou curs valutar pentru ziua de joi, 10 decembrie, penultima zi bancară a săptămânii, la ora 13:00. Până atunci, vă punem la dispoziție cursul valutar valabil până în acest moment, publicat miercuri, 9 decembrie. Mai jos apar valorile din ultimele zile ale celor mai cunoscute monede ale lumii, care vă vor permite să urmăriți evoluția acestora din ultima perioadă. Află cum vor evolua euro sau dolarul american, după ce pe 9 decembrie, ambele au scăzut.

Curs Valutar BNR valabil astazi 10.12.2020

ValutaSimbol10.12.202009.12.202008.12.202007.12.202004.12.2020
EuroEUR4.86924.86804.87354.87334.8725
Dolarul SUAUSD4.02454.01554.02124.02524.0024
Francul elvetianCHF4.52844.51814.51734.51344.4931
Lira sterlinaGBP5.35705.40145.36975.34155.3819
gramul de aurXAU237.7602240.0320240.8446237.1284236.6932
Dolarul australianAUD3.01413.00332.98622.97142.9702
Leva bulgareascaBGN2.48962.48892.49182.49172.4913
Dolarul canadianCAD3.14823.14093.14503.14073.1113
Coroana cehaCZK0.18510.18570.18420.18360.1839
Coroana danezaDKK0.65420.65410.65470.65470.6546
Lira egipteanaEGP0.25670.25590.25650.25720.2554
100 Forinti maghiari100HUF1.36831.36931.35231.35371.3601
100 Yeni japonezi100JPY3.85193.85753.86343.86103.8477
Leul moldovenescMDL0.23210.23210.23240.23150.2325
Coroana norvegianaNOK0.45650.46120.45970.45470.4570
Zlotul polonezPLN1.09821.10041.09021.08901.0891
Rubla rusescaRUB0.05490.05480.05490.05410.0539
Coroana suedezaSEK0.47500.47450.47720.47500.4745
Lira turceascaTRY0.51060.51400.51560.51380.5160
DSTXDR5.77205.77035.77485.77415.7595

Curs valutar 10 decembrie. Euro

Moneda unică europeană s-a aflat în instabilitate în ultima vreme. Euro a avut atât creșteri, cât și scăderi, însă s-a menținut la o valoare apropiată. Ieri, 9 decembrie, euro a scăzut la 4.8680 lei, după ce marți costase 4.8735 lei. Euro a început săptămâna în forță, ajungând să coste 4.8733 lei, față de vineri, când avea valoarea de 4.8725 lei.

Dolarul american

Dolarul american a avut și el parte de fluctuații. Din nefericire, pe 9 decembrie a fost cotat la 4,0155 lei, ceea ce înseamnă că a fost vorba despre o scădere de 0,0057 unități în comparație cu valoarea afișată în data de 8 decembrie, când dolarul costa 4,0212 lei.

Curs valutar 10 decembrie. Lira sterlină

Potrivit cursului valutar pus la dispoziție de BNR, pe data de 9 decembrie, lira sterlină a fost cotată la 5,4014 lei. Moneda britanică a înregistrat astfel o creștere de 0,0317 unități față de miercuri, când avea valoarea de 5,3697 lei.

Mai mult, veștile bune sunt că ROBOR la 3 luni a ajuns la 2,04, în vreme ce ROBOR la 6 luni a rămas la valoarea de 2,11 încă din data de 7 decembrie.

Veștile nu sunt prea bune în ceea ce privește evoluția aurului. Prețul unui gram de aur a scăzut cu 0.8126 unități, acesta fiind cotat la 240.0320 lei.

În ceea ce privește băncile, cel mai bun curs l-a asigurat

În cursul zilei de 9 decembrie 2020, cel mai bun curs valutar pentru euro era oferit de către Idea Bank. Aici, moneda europeană era cumpărată cu 4,8380 lei și vândută cu 4,8980 lei.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *