Curs valutar 10 februarie 2021. Euro scade din nou azi

4 min de citit
Curs valutar 10 februarie 2021. Ce valoare atinge azi euro

Curs valutar 10 februarie 2021. Vezi ce valoare ating azi cele mai cunoscute monede ale lumii, precum euro, dolarul lira sterlină sau francul elvețian. Banca Națională a României actualizează noile informații în jurul orei 13.00. Informațiile vor fi valabile până mâine, 11 februarie, la ora 13.00, când instituția comunică alt curs valutar.

HUFF.ro actualizează informațiile în acest articol imediat ce instituția responsabilă le va publica. Vezi care sunt cele mai mari valori ale acestei zile.

Curs valutar interbancar 10 februarie 2021

Curs Valutar BNR valabil astazi 10.02.2021

ValutaSimbol10.02.202109.02.202108.02.202105.02.202104.02.2021
EuroEUR4.87444.87454.87404.87444.8742
Dolarul SUAUSD4.02054.02474.05144.07004.0639
Francul elvetianCHF4.51154.50654.49734.50814.5069
Lira sterlinaGBP5.56665.54495.54755.57205.5185
gramul de aurXAU238.0588238.5330236.4315236.5089236.7750
Dolarul australianAUD3.10703.11053.10153.09833.0982
Leva bulgareascaBGN2.49222.49232.49202.49222.4921
Dolarul canadianCAD3.16583.16313.17083.18223.1745
Coroana cehaCZK0.18860.18940.18890.18870.1880
Coroana danezaDKK0.65540.65550.65540.65550.6554
Lira egipteanaEGP0.25670.25750.25960.25940.2592
100 Forinti maghiari100HUF1.36191.35901.35981.36691.3708
100 Yeni japonezi100JPY3.83923.84713.83523.85533.8604
Leul moldovenescMDL0.22960.23150.23280.23340.2333
Coroana norvegianaNOK0.47640.47520.47500.47280.4713
Zlotul polonezPLN1.08761.08791.08601.08441.0843
Rubla rusescaRUB0.05450.05440.05440.05430.0539
Coroana suedezaSEK0.48410.48190.48240.48190.4811
Lira turceascaTRY0.57040.56680.57220.57410.5701
DSTXDR5.79685.80035.81665.83355.8256

Pe 9 februarie, euro a crescut, după ce luni și săptămâna trecută a avut parte de ceva scăderi. Totuși, economiștii au mare încredere în moneda unică europeană și susțin că există o posibilitate mare de a ajunge la valoarea de 5 lei.

Dacă vrei să schimbi valută la o bancă, trebuie să vezi ce bancă oferă cea mai bună ofertă. Deși BNR sugerează un curs, fiecare bancă stabilește valorile cu care se vândă și să cumpere moneda. Poți negocia sumele, dacă este vorba de mulți bani, afacere din care ambele părți au de câștigat.

Aurul a scăzut cu 2.1015 lei, iar valoarea aurului ajunge la 238.5330 lei. Gramul de de metal prețios a înregistrat 5 deprecieri consecutive, iar prețul acestuia este apropiat de cel minim atins de la începutul acestui an, de 236.4315 le

Indicele ROBOR la 3 luni a stagnat marți la 1,54%, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).

ROBOR la 3 luni este indicatorul principal în funcţie de care se calculează dobânzile variabile la creditele în lei.

ROBOR la 6 luni, utilizat la calculul dobânzilor pentru credite ipotecare, a scăzut la 1,62%.

ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobânzii pentru creditele în lei acordate pe piaţa interbancară, iar creşterea acestui indicator va duce la un avans al ratelor în cazul creditelor în lei.

Share This Article
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *