Curs valutar 11 decembrie 2020. Euro crește, iar dolarul și lira sterlină scad

4 min de citit
Curs valutar 11 decembrie 2020. Cum au evoluat euro, dolarul și lira sterlină

Curs valutar 11 decembrie 2020. Banca Națională a României (BNR) va emite un nou curs valutar pentru ziua de vineri, 11 decembrie, ultima zi bancară a săptămânii, la ora 13:00. Până după prânz, aveți la dispoziție valorile din ultimele zile, cu ajutorul cărora puteți compara evoluția celor mai importante monede și puteți face planuri în acest sens. Valorile transmise azi vor fi valabile până luni, 14 decembrie, când va fi comunicat un nou curs valutar.

Curs Valutar BNR valabil astazi 11.12.2020

ValutaSimbol11.12.202010.12.202009.12.202008.12.202007.12.2020
EuroEUR4.86934.86924.86804.87354.8733
Dolarul SUAUSD4.01564.02454.01554.02124.0252
Francul elvetianCHF4.51764.52844.51814.51734.5134
Lira sterlinaGBP5.30635.35705.40145.36975.3415
gramul de aurXAU236.8727237.7602240.0320240.8446237.1284
Dolarul australianAUD3.02553.01413.00332.98622.9714
Leva bulgareascaBGN2.48962.48962.48892.49182.4917
Dolarul canadianCAD3.14543.14823.14093.14503.1407
Coroana cehaCZK0.18500.18510.18570.18420.1836
Coroana danezaDKK0.65420.65420.65410.65470.6547
Lira egipteanaEGP0.25560.25670.25590.25650.2572
100 Forinti maghiari100HUF1.37361.36831.36931.35231.3537
100 Yeni japonezi100JPY3.85923.85193.85753.86343.8610
Leul moldovenescMDL0.23280.23210.23210.23240.2315
Coroana norvegianaNOK0.45520.45650.46120.45970.4547
Zlotul polonezPLN1.09771.09821.10041.09021.0890
Rubla rusescaRUB0.05490.05490.05480.05490.0541
Coroana suedezaSEK0.47440.47500.47450.47720.4750
Lira turceascaTRY0.50520.51060.51400.51560.5138
DSTXDR5.76185.77205.77035.77485.7741

Curs valutar 11 decembrie 2020. Euro

Moneda unică europeană a avut o evoluție favorabilă săptămâna aceasta, rămâne de văzut cum se va încheia. Ieri, euro a costat 4.8692 lei, față de miercuri, când a ajunsese la 4.8680 lei. Euro a început săptămâna în forță, ajungând să coste 4.8733 lei, față de vineri, când avea valoarea de 4.8725 lei. Creșterile nu au fost unele mari, însă sunt semne că euro se apropie de valoarea de 4,9 lei.

Dolarul american

Și moneda americană a crescut în raport cu leul. În ziua de 10 decembrie, dolarul a crescut cu 0.0090 lei, după 2 zile consecutive de depreciere. Costul unui dolar a fost joi de 4.0245 lei, iar marți și miercuri a costat 4.0212 lei, respectiv 4.0155 lei.

Curs valutar 11 decembrie 2020. Lira sterlină

Lira sterlină a crescut săptămâna aceasta și doar în ziua de joi s-a depreciat. În primele două zile ale săptămânii a avut creșteri consecutive. Moneda britanică a ajuns la valoarea de 5.3570 lei.

Gramul de aur înregistrază o scădere în ziua de 10 decembrie, fiind a doua zi consecutivă de depreciere pentru acesta. Gramul de aur a scăzut cu 2.2718 lei, iar valoarea lui ajunge la 237.7602 lei. Gramul de metal prețios este, totuși, departe de cursum minim înregistrat în anul 2020.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *