Curs valutar 13 octombrie 2020. Ce valoare a atins azi euro

5 min de citit
Curs valutar 13 octombrie 2020. Ce valoare a atins azi euro

Curs valutar 13 octombrie 2020. Află ce se întâmplă cu moneda unică europeană azi, după ce în ultimele zile s-a aflat în scădere. Banca Națională a României (BNR) emite azi un nou curs valutar în jurul orei 13:00. HUFF.ro vă va comunica noile informații imediat ce acestea vor fi publicate, dar până atunci vă punem la dispoziție valorile din ultimele zile ale celor mai importante monede ale lumii. Vezi cât au costat moneda unică europeană, dolarul american și lira sterlină.

ValutaSimbol13.10.202012.10.202009.10.202008.10.202007.10.2020
EuroEUR4.87394.87184.87204.87414.8729
Dolarul SUAUSD4.13454.12904.13044.14684.1438
Francul elvetianCHF4.53874.52874.52144.51744.5163
Lira sterlinaGBP5.39395.37465.34305.35885.3407
gramul de aurXAU255.3387255.1347253.9947252.1861251.7433
Dolarul australianAUD2.97392.97572.96802.96862.9532
Leva bulgareascaBGN2.49202.49092.49102.49212.4914
Dolarul canadianCAD3.15343.14303.13553.13253.1146
Coroana cehaCZK0.17840.17950.17930.17970.1805
Coroana danezaDKK0.65490.65460.65460.65490.6548
Lira egipteanaEGP0.26460.26280.26290.26400.2636
100 Forinti maghiari100HUF1.35761.36641.36561.36251.3546
100 Yeni japonezi100JPY3.91893.91293.90033.91233.9063
Leul moldovenescMDL0.24320.24330.24450.24510.2449
Coroana norvegianaNOK0.45190.45100.44690.44670.4445
Zlotul polonezPLN1.08761.08891.08771.08611.0852
Rubla rusescaRUB0.05360.05350.05340.05320.0529
Coroana suedezaSEK0.47100.46840.46640.46650.4638
Lira turceascaTRY0.52300.52280.52070.52330.5283
DSTXDR5.84775.83875.84015.84795.8429

Curs valutar 13 octombrie 2020. Euro

După mai multe recorduri înregistrate, euro a avut parte de scăderi în ultima perioadă. Ieri, 12 octombrie, moneda unică europeană a ajuns la 4.8718 lei, după ce vineri, ultima zi bancară a săptămânii, costa 4,8720 lei. Joi costa 4.8741 lei, ceva mai mult decât vineri, însă o valoare mai mare a fost înregistrată pe 6 octombrie când a costat 4.8742 lei. Scăderile nu sunt drastice, însă euro ne obișnuise cu creșteri-record.

Dolarul american

Dolarul american continuă să se deprecieze. Dacă în trei zile la rând, respectiv intervalul 6-8 octombrie, acesta s-a aflat în creștere, ajungând la 4.1468 lei, din 9 octombrie a început să scadă. Acesta a costat vineri 4.1304 lei. Luni a început săptămână tot cu o scădere, ajungând la 4.1290 lei.

Curs valutar 13 octombrie 2020. Lira sterlină

Și lira sterlină a avut parte de fluctuații în ultima perioadă. Maximul înregistrat în ultimele zile a fost înregistrat chiar în prima zi a săptămânii, 5.3746 lei, după ce vineri, 9 octombrie, ultima zi bancară, a costat 5.3430 lei. O valoare mai mare a fost înregistrată pe 6 octombrie, 5.3722 lei, însă nu este vorba de un record.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar

Cursul valutar afișat marți, 13 octombrie 2020, poate fi negociat pentru cele mai cunoscute monede ale lumii atunci când este vorba de o sumă foarte mare. De obicei, casele de schimb valutar acceptă negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le faci o astfel de propunere, din care ambele părți au de câștigat: atât clientul, cât și cel care schimbă banii. Sumele sunt ceva mai mari atunci când este vorba de monede mai puțin cunoscute și folosite.

Băncile comerciale negociază cursul valutar

Și băncile comerciale negociază cursul valutar atunci când este vorba de sume foarte mari. Pentru unele bănci se vorbește de câteva zeci de mii de euro. De exemplu, Banca Transilvania acceptă acest serviciu când este vorba de cel puțin 20.000 de euro și de 50.000 de euro la ING, indiferent dacă vinzi sau cumperi.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *