Curs valutar 16 octombrie 2020. Euro și dolarul cresc din nou

4 min de citit
Curs valutar 16 octombrie 2020. Ce se întâmplă cu euro la final de săptămână

Curs valutar 16 octombrie 2020. Cursul valutar de azi, ultima zi bancară a acestei săptămâni, va fi emis de către Banca Națională a României (BNR) în jurul orei 13.oo. Imediat după publicare, datele vor fi actualizate și pe HUFF, pentru a vedea ce s-a întâmplat cu cele mai importante monede ale lumii la final de săptămână. Până atunci, vă punem la dispoziție ultimele valori ale lirei sterline, dolarului american sau ale monedei unice europene, euro.

Curs Valutar BNR valabil astazi 16.10.2020

ValutaSimbol16.10.202015.10.202014.10.202013.10.202012.10.2020
EuroEUR4.87374.87364.87344.87394.8718
Dolarul SUAUSD4.16224.16194.15664.13454.1290
Francul elvetianCHF4.54834.55034.53914.53874.5287
Lira sterlinaGBP5.38355.39775.37465.39395.3746
gramul de aurXAU255.3024253.4819253.4660255.3387255.1347
Dolarul australianAUD2.94562.94492.98072.97392.9757
Leva bulgareascaBGN2.49192.49182.49182.49202.4909
Dolarul canadianCAD3.14793.15393.16443.15343.1430
Coroana cehaCZK0.17830.17820.17780.17840.1795
Coroana danezaDKK0.65490.65480.65480.65490.6546
Lira egipteanaEGP0.26510.26500.26570.26460.2628
100 Forinti maghiari100HUF1.33561.33651.34041.35761.3664
100 Yeni japonezi100JPY3.95583.95183.94103.91893.9129
Leul moldovenescMDL0.24500.24410.24320.24320.2433
Coroana norvegianaNOK0.44380.44490.44940.45190.4510
Zlotul polonezPLN1.06691.06991.08041.08761.0889
Rubla rusescaRUB0.05320.05330.05380.05360.0535
Coroana suedezaSEK0.46980.46900.47070.47100.4684
Lira turceascaTRY0.52380.52370.52240.52300.5228
DSTXDR5.87465.87225.86485.84775.8387

Curs valutar 16 octombrie 2020. Euro

Euro a început săptămâna cu o scădere ușoară, după ce vineri, 9 octombrie, a costat 4.8720 lei. Luni, acesta a scăzut la 4.8718. Totuși, de la valoarea de luni, euro a ajuns miercuri la 4.8734 lei. Euro pare că se apropie tot mai mult de valoarea de 4,9 lei. Ciprian Dascălu, economistul şef al BCR, a declarat de curând că, până la sfârșitul anului, o să vedem o valoare și mai mare a euro, iar cea de 4,19 cu siguranță va fi atinsă.

În luna septembrie, euro a avut 5 maxime istorice, în raport cu leul. Euro a atins maximul istoric în faţa leului pe 25 septembrie 2020: 4,8750 lei/euro, la cursul BNR. Ieri, 15 octombrie, euro a ajuns la 4.8736 lei, crescând ușor față de miercuri.

Curs valutar 16 octombrie 2020. Dolarul american

Dolarul american nu a mai atins din martie o valoare-record. Acesta a avut parte de fluctuații: atât scăderi, cât și creșteri, însă acestea nu au fost de diferențe semnificative. Pe 23 martie, dolarul a atins cel mai ridicat nivel din istorie în faţa leului: 4,5316 lei. Joi, 15 octombrie, moneda a ajuns la 4.1619 lei, menținându-se în creștere din 12 octombrie.

Curs valutar 16 octombrie 2020. Lira sterlină

Și lira sterlină a avut parte de fluctuații în ultima perioadă și nu a mai atins valori-record. Lira sterlină a scăzut miercuri la 5,37 lei, faţă de 5,39 lei, cursul anunţat de BNR pe 13 octombrie. Joi, 17 octombrie, a fost înregistrată și cea mai mare valoare din această săptămână: 5.3977 lei.

La cotația de joi, 15 octombrie, prețul gramului de aur a ajuns la 253,4819 lei, o creștere de la 253,4660, cât valora miercuri, 14 octombrie. Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a rămas la 2,10%, iar indicele ROBOR la 6 luni s-a menţinut la 2,12%.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *