Curs valutar 18 mai 2021. Euro a crescut din nou

4 min de citit

Cursul valutar al acestei zilei va fi disponibil în jurul orei 13.00. Banca Națională a României face noile cotații astăzi, iar imediat ce acestea sunt disponibile, HUFF actualizează valorile. Vezi ce cotații ating azi euro, dolarul american și lira sterlină și cum au evoluat de la ultima ședință.

Curs Valutar BNR valabil astazi 18.05.2021

ValutaSimbol18.05.202117.05.202114.05.202113.05.202112.05.2021
EuroEUR4.92684.92564.92534.92654.9263
Dolarul SUAUSD4.03264.05274.06834.08234.0599
Francul elvetianCHF4.49264.49854.49904.49484.4905
Lira sterlinaGBP5.72685.71355.71915.72785.7396
gramul de aurXAU242.2201240.8982239.7988237.9383239.3755
Dolarul australianAUD3.14403.14333.14783.14683.1684
Leva bulgareascaBGN2.51902.51842.51822.51892.5188
Dolarul canadianCAD3.35103.34653.35153.36573.3591
Coroana cehaCZK0.19360.19330.19280.19270.1928
Coroana danezaDKK0.66250.66240.66230.66250.6625
Lira egipteanaEGP0.25660.25880.25980.26030.2589
100 Forinti maghiari100HUF1.40451.39981.38301.37921.3768
100 Yeni japonezi100JPY3.70213.71113.72063.72493.7330
Leul moldovenescMDL0.22800.22940.23020.22880.2277
Coroana norvegianaNOK0.49130.49020.49040.48680.4914
Zlotul polonezPLN1.08951.08631.08591.08381.0847
Rubla rusescaRUB0.05470.05480.05490.05490.0547
Coroana suedezaSEK0.48590.48530.48580.48390.4871
Lira turceascaTRY0.48380.48620.48110.48020.4888
DSTXDR5.82575.83845.85195.86215.8489

Curs valutar EURO

un euro= 4.9268 lei

Până la ora 13.00, când apar noile cotații, rămâne valabil cursul valutar de ieri, 17 mai. Valorile sunt valabile 24 de ore de la publicarea lor. BNR publică în fiecare zi cursul, cu excepția weekend-ului sau alte zile bancare.

Ieri, 17 mai, euro a avut valoarea de 4.9256 lei. Conform ultimelor cotații, moneda europeană înregistrează o creștere semnificativă de 0,0003 lei față de valoarea stabilită în urma ședinței BNR de vineri, 14 mai, semn că moneda euro evoluează spre bine. Deși a avut parte și de scăderi, rămâne pe poziții și dă semne că ar putea ajunge chiar și la 5 lei.

Curs valutar dolar american

un dolar american= 4.0326 lei

Dolarul scade la 4,04 lei, faţă de 4,05 lei, nivelul anunţat în şedinţa precedentă de la BNR. Pe 23 martie, dolarul a atins cel mai ridicat nivel din istorie în faţa leului: 4,5316 lei, dar de atunci nu a mai avut parte de recorduri. Veștile nu sunt tocmai bune pentru investitorii care speră ca această monedă să urce tot mai mult.

Curs valutar lira sterlină

o liră sterlină= 5.7268 lei

Lira sterlină continuă să aibă variații de la o zi la alta. Lira sterlină a fost cotată la 5.7135 lei pe 17 mai. Astfel, se pare că moneda britanică a înregistrat o scădere de 0,0056 lei față de cotația din ziua bancară precedentă.

ROBOR la trei luni a rămas ieri la 1,54%.

ROBOR  la şase luni a rămas ieri la 1,65%.

Aurul a crescut ieri la 240,8982 lei pentru un gram, faţă de 239,7988 lei pentru un gram, nivelul din şedinţa precedentă. Pe 7 august 2020, aurul a atins un nou record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram. Nu există date pe site-ul băncii centrale pentru valorile metalului preţios înainte de 2005.

 

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *