Curs valutar 19 aprilie 2021. Euro crește și azi, în timp ce dolarul scade

4 min de citit
Curs valutar 19 aprilie 2021. La ce valoare ajunge euro azi

Cursul valutar pentru 19 aprilie va fi comunicat în jurul orei 13.00, de către Banca Națională Română. Noile cotații vor fi disponibile timp de 24 de ore, până când vor fi stabilite noi valori. Află cât costă acum un euro, dolarul american sau lira sterlină. Vezi dacă euro continuă să crească și se îndreaptă spre valori mari.

Curs Valutar BNR valabil astazi 19.04.2021

ValutaSimbol19.04.202116.04.202115.04.202114.04.202113.04.2021
EuroEUR4.92614.92434.92454.92264.9225
Dolarul SUAUSD4.09374.11204.11114.11804.1367
Francul elvetianCHF4.47974.47304.45604.46884.4720
Lira sterlinaGBP5.68515.66475.67015.67195.6963
gramul de aurXAU235.3486233.8266231.0234230.7072229.6754
Dolarul australianAUD3.18483.18553.18653.16623.1519
Leva bulgareascaBGN2.51862.51772.51782.51692.5168
Dolarul canadianCAD3.28053.28743.29113.28183.2862
Coroana cehaCZK0.19000.19010.18980.18970.1890
Coroana danezaDKK0.66240.66210.66220.66190.6619
Lira egipteanaEGP0.26110.26220.26240.26190.2632
100 Forinti maghiari100HUF1.36681.36471.37211.37151.3721
100 Yeni japonezi100JPY3.78793.77853.78083.77643.7844
Leul moldovenescMDL0.22960.23030.23040.23140.2309
Coroana norvegianaNOK0.49320.49080.49040.48770.4857
Zlotul polonezPLN1.08311.08251.08121.08001.0780
Rubla rusescaRUB0.05380.05430.05360.05440.0536
Coroana suedezaSEK0.48800.48770.48590.48510.4826
Lira turceascaTRY0.50860.50990.51230.51260.5084
DSTXDR5.86885.87755.87755.88075.8958

Curs valutar EURO

Noile date vor fi afișate pe site-ul instituției financiare BNR în jurul orei 13.oo. Până atunci, HUFF vă prezintă care este situația în acest moment pentru euro, dolarul american, francul elvețian, lira sterlină sau gramul de aur.

Euro continuă să crească și se menține la valoarea de peste 4,9 lei. În ultima perioadă a crescut de mai multe ori și specialiștii se gândesc că moneda unică europeană va ajunge și la 5 lei.

Curs valutar dolarul american

Spre deosebire de euro, care este în continuă evoluție, moneda din SUA a crescutdoar puțin vineri. A crescu cu 0,09 lei în raport cu leul, ajungând la 4,1120 lei, în creștere faţă de cotaţia anterioară, când un dolar costa 4,1111 lei.

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a rămas vineri la 1,59%, arată datele publicate de BNR. Același lucru s-a întâmplat și cu Indicele ROBOR la 6 luni, care s-a menţinut la 1,68%.

Lira sterlină a scăzut vineri la 5,66 lei, faţă de 5,67 lei,  aproape de cursul anunţat de BNR în şedinţa precedentă.

Și un gram de aur a crescut vineri. Metalul prețios a crescut cu 2,8 de lei, ajungând la 233,8266 de lei, de la 231,0234 lei, cât se anunțase joi.

Criptomonedele

Potrivit CoinMarketCap, valoarea de piață a tuturor criptomonedelor a depășit 2.000 de miliarde de dolari la 15 aprilie. Moneda Bitcoin este cea mai puternică criptomonedă a momentului şi reprezintă aproximativ jumătate din această sumă. Următoarea monedă ca valoare este Ethereum, care reprezintă aproximativ 13%.

Toate aceste monede au cunoscut o creștere semnificativă a valorii în ultimele 6 luni și valorează acum de șase până la șapte ori valoarea lor din octombrie 2020. În luna ianuarie a acestui an, valorea de piaţă era evaluată la 1.000 de miliarde.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *