Curs valutar 20 aprilie. Moneda euro crește din nou

4 min de citit

Banca Națională a României publică noul curs valutar de pe 20 aprilie în jurul orei 13.00. Imediat ce valorile vor fi făcute publice, acestea vor fi publicate pe HUFF.ro pentru a vă putea face o părere despre monedele care vă interesează. Vezi la ce valoare ajunge euro, dolarul american sau lira sterlină la data de 20 aprilie.

Curs Valutar BNR valabil astazi 20.04.2021

ValutaSimbol20.04.202119.04.202116.04.202115.04.202114.04.2021
EuroEUR4.92794.92614.92434.92454.9226
Dolarul SUAUSD4.08724.09374.11204.11114.1180
Francul elvetianCHF4.46134.47974.47304.45604.4688
Lira sterlinaGBP5.71625.68515.66475.67015.6719
gramul de aurXAU232.2817235.3486233.8266231.0234230.7072
Dolarul australianAUD3.18003.18483.18553.18653.1662
Leva bulgareascaBGN2.51962.51862.51772.51782.5169
Dolarul canadianCAD3.26563.28053.28743.29113.2818
Coroana cehaCZK0.19010.19000.19010.18980.1897
Coroana danezaDKK0.66260.66240.66210.66220.6619
Lira egipteanaEGP0.26070.26110.26220.26240.2619
100 Forinti maghiari100HUF1.36601.36681.36471.37211.3715
100 Yeni japonezi100JPY3.76713.78793.77853.78083.7764
Leul moldovenescMDL0.22810.22960.23030.23040.2314
Coroana norvegianaNOK0.49270.49320.49080.49040.4877
Zlotul polonezPLN1.08171.08311.08251.08121.0800
Rubla rusescaRUB0.05360.05380.05430.05360.0544
Coroana suedezaSEK0.48670.48800.48770.48590.4851
Lira turceascaTRY0.50400.50860.50990.51230.5126
DSTXDR5.86605.86885.87755.87755.8807

Curs valutar EURO

Un euro= 4.9279 lei

Cursul valutar aduce vești foarte bune pentru euro. Euro a atins luni un nou maxim istoric, ajungând la 4,9261 lei, potrivit datelor transmise de Banca Națională a României. O altă valoare-record a fost atinsă la data de 31 martie și se pare că moneda unică europeană nu se oprește aici în ceea ce privește creșterea. Specialiștii cred că va ajunge sau chiar va depăși valoarea de 5 lei.

Dolarul american

Un dolar american= 4.0872 lei

Dolarul american a fost cotat luni, 19 aprilie, la 4.0937 lei, ceea ce înseamnă ă a scăzut cu 0,0183 unități în comparație cu valoarea afișată vineri, ultima zi bancară a săptămânii trecute. Moneda a avut o serie de fluctuații în ultima perioadă, dar nu a fost nicio modificare drastică.

Curs valutar lira sterlină

O liră sterlină= 5.7162

Potrivit cursului valutar anterior, de pe 19 aprilie, lira sterlină a fost cotată la 5.6851 lei. Moneda britanică a înregistrat astfel o creștere masivă de 0,0204 lei față de vineri, 16 aprilie.

ROBOR la trei luni a rămas ieri la 1,59%.

ROBOR  la şase luni a rămas ieri la 1,68%

Gramul de aur înregistrează o creștere semnificativă de 1,5 lei. Este cotat la valoarea de 235.3486 lei.

Rata inflației în România

Comparativ cu situaţia din februarie, rata anuală a inflaţiei a scăzut în trei state membre, a rămas stabilă în trei şi a crescut în 21 ţări membre. În România, rata anuală a inflaţiei s-a situat la 2,5% în martie a.c., stabilă comparativ cu februarie. În martie 2020, rata anuală a inflaţiei în România era de 2,7%.

Cele mai ridicate rate anuale ale inflaţiei în UE au fost înregistrate, luna trecută, în Polonia (4,4%), Ungaria (3,9%), România şi Luxemburg (ambele cu 2,5%), iar cele mai scăzute în Grecia (minus 2%), Portugalia, Malta, Irlanda şi Slovenia (toate cu 0,1%).

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *