Curs valutar 20 mai 2021. Euro scade și azi

4 min de citit

Banca Națională a României face cotații în fiecare zi, cu excepția sărbătorilor și weekend-ului. Iată ce arată valorile din ziua precedentă, până la ora 13.00, când vor fi comunicate noile valori. Vezi la ce nivel au ajuns euro, dolarul american și lira sterlină, după o perioadă în care au avut loc mai multe creșteri semnificative.

Curs valutar euro

Curs Valutar BNR valabil astazi 20.05.2021

ValutaSimbol20.05.202119.05.202118.05.202117.05.202114.05.2021
EuroEUR4.92654.92674.92684.92564.9253
Dolarul SUAUSD4.04264.03414.03264.05274.0683
Francul elvetianCHF4.48374.47784.49264.49854.4990
Lira sterlinaGBP5.70995.71685.72685.71355.7191
gramul de aurXAU242.8588241.0874242.2201240.8982239.7988
Dolarul australianAUD3.13023.12553.14403.14333.1478
Leva bulgareascaBGN2.51892.51902.51902.51842.5182
Dolarul canadianCAD3.33243.33863.35103.34653.3515
Coroana cehaCZK0.19310.19340.19360.19330.1928
Coroana danezaDKK0.66250.66260.66250.66240.6623
Lira egipteanaEGP0.25800.25720.25660.25880.2598
100 Forinti maghiari100HUF1.40631.40271.40451.39981.3830
100 Yeni japonezi100JPY3.70973.69663.70213.71113.7206
Leul moldovenescMDL0.22720.22720.22800.22940.2302
Coroana norvegianaNOK0.48450.48710.49130.49020.4904
Zlotul polonezPLN1.09041.08801.08951.08631.0859
Rubla rusescaRUB0.05490.05470.05470.05480.0549
Coroana suedezaSEK0.48380.48460.48590.48530.4858
Lira turceascaTRY0.48250.47960.48380.48620.4811
DSTXDR5.83115.82395.82575.83845.8519

un euro= 4.9265 lei

În fiecare zi, de luni până vineri, BNR are o ședință în care stabilește care este cursul valutar pentru diferitele monede. Noile cotații sunt comunicate la ora 13.00, iar până atunci vor fi valabile valorile de ziua trecută.

Pe 19 mai, euro a scăzut foarte puțin, deci a fost vorba despre o valoare nesemnificativă. Astfel, un euro a ajuns să coste 4.9267 de lei. Anterior, moneda a crescut și era 4.9268 de lei.

Curs valutar dolar

un dolar= 4.0426 lei

Dolarul american s-a apreciat, miercuri, 19 mai, cu 0.0015 unități, până la valoarea totală de 4.0341 lei. Câteva zile, dolarul a mers pe o pantă descendentă, deci creșterea a fost cu adevărat o veste bună.

Curs valutar lira sterlină

o liră sterlină= 5.7099 lei

Lira sterlină a scăzut miercuri cu 0.0100 lei, însă s-a menținut la peste 5.7 lei, valoare la care se află de ceva vreme. Valorile lirei sterline uimesc și nu se abat de la panta ascendentă prea mult.

Rata inflației în România

Rata anuală a inflaţiei a scăzut în trei state membre, a rămas stabilă într-un singur stat şi a crescut în 23 de ţări. În cazul României, rata a scăzut. Institutul Naţional de Statistică (INS) a informat anterior că rata anuală a inflaţiei în luna aprilie 2021 comparativ cu luna aprilie 2020 calculată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) este 2,7%. Rata medie a preţurilor de consum în ultimele 12 luni (mai 2020 – aprilie 2021) faţă de precedentele 12 luni (mai 2019 – aprilie 2020) determinată pe baza IAPC este 2,2%.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *