CURS VALUTAR 20 martie 2018 Euro, dolar, franc elvețian și alte valute

7 min de citit
Banca Națională a României a anunțat care este cursul valutar BNR pentru data de 20 martie 2018. Ce se întâmplă cu principalele valute.

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat marți un curs de referinţă de 4,6655 lei/Euro. Iată cursul valutar rezultat din cotaţiile anunţate, marţi, 20 martie 2018 de băncile autorizate să opereze pe piaţa valutară:

MONEDA SIMBOL RON
1 Euro EUR 4,6655
1 Dolar S.U.A USD 3,7891
1 Dolar australian AUD 2,9210
1 Leva bulgărească BGN 2,3854
1 Dolar canadian CAD 2,8995
1 Franc elveţian CHF 3,9781

1 Coroană cehă CZK 0,1834
1 Coroană daneză DKK 0,6264
1 Liră egipteană EGP 0,2152
1 Liră sterlină GBP 5,3165
100 Forinţi maghiari HUF 1,4988
100 Yeni japonezi JPY 3,5608
1 Leu moldovenesc MDL 0,2303
1 Coroană norvegiană NOK 0,4911
1 Zlot polonez PLN 1,1029
1 Rublă rusească RUB 0,0655
1 Coroană suedeză SEK 0,4629
1 Liră turcească TRY 0,9597
1 Rand sud-african ZAR 0,3154
1 Real brazilian BRL 1,1532
1 Renminbi chinezesc CNY 0,5987

1 Rupia indiană INR 0,0581
100 Woni sud-coreeni KRW 0,3541
1 Peso mexican MXN 0,2020
1 Dolar neo-zeelandez NZD 2,7350
1 Dinar sârbesc RSD 0,0394

1 Hryvna ucraineană UAH 0,1435
1 Dirhamul Emiratelor Arabe AED 1,0316
1 Kuna croată HRK 0,6270
1 Bahtul thailandez THB 0,1215
1 Gram de aur XAU 159,9577
1 DST XDR 5,5057

Cursurile valutelor incluse în această listă au la bază cotaţii ale societăţilor bancare autorizate să efectueze operaţiuni pe piaţa valutară. Prezenta listă nu implică obligativitatea utilizării cursurilor valutelor şi aurului în tranzacţii efective de schimb valutar şi înregistrări contabile.

TE-AR PUTEA INTERESA ȘI: Curs BNR 19 martie 2018 Euro, dolar, franc elvețian și alte valute

Curs BNR 19 martie 2018. Banca Naţională a României (BNR) a afişat, luni, un curs de 4,6650 lei pentru un euro, în creştere cu 0,04 bani (+0,01%) faţă de cotaţia anterioară, când moneda unică europeană valora 4,6646 de lei.

De asemenea, leul s-a depreciat cu 0,97 bani în raport cu dolarul american, până la un curs de 3,7930 lei/dolar (+0,26%), comparativ cu valoarea de 3,7833 lei/dolar din şedinţa precedentă.

Potrivit BNR, francul elveţian a fost cotat la 3,9829 lei, în scădere cu 0,31 bani (-0,07%) în comparaţie cu cotaţia de vineri, de 3,9860 lei.

Gramul de aur s-a ieftinit, luni, cu 62,44 bani (-0,38%), până la 160,0373 lei, de la 160,6617 lei cât se stabilise în şedinţa precedentă.

Iată cursul BNR din data de 19 martie 2018

Cursul de schimb

Leu (RON)

 

13 mar.201814 mar.201815 mar.201816 mar.201819 mar.2018
Dolarul australianAUD2,97532,97502,96202,94452,9252
Leva bulgăreascăBGN2,38302,38382,38372,38502,3852
Dolarul canadianCAD2,93912,91092,90882,89432,8999
Francul elveţianCHF3,98713,98733,98903,98603,9829
Coroana cehăCZK0,18310,18320,18340,18350,1835
Coroana danezăDKK0,62570,62590,62590,62630,6263
Lira egipteanăEGP0,21460,21400,21380,21480,2154
EuroEUR4,66074,66224,66204,66464,6650
Lira sterlinăGBP5,24885,26365,25745,28155,3223
100 Forinţi maghiariHUF1,49481,49561,49841,49961,5002
100 Yeni japoneziJPY3,52473,53913,56043,57963,5744
Leul moldovenescMDL0,22800,22780,22750,22840,2290
Coroana norvegianăNOK0,48690,48810,49020,49070,4904
Zlotul polonezPLN1,10721,10651,10551,10661,1070
Rubla ruseascăRUB0,06640,06630,06600,06570,0658
Coroana suedezăSEK0,45910,45920,46160,46220,4628
Lira turceascăTRY0,97650,97420,96660,96700,9635
Dolarul americanUSD3,77713,76913,77153,78333,7930
Randul sud-africanZAR0,31920,32000,31800,31620,3153
Realul brazilianBRL1,15811,15621,15701,15151,1569
Renminbi-ul chinezescCNY0,59700,59720,59690,59810,5990
Rupia indianăINR0,05820,05810,05810,05820,0583
100 Woni sud-coreeniKRW0,35490,35480,35400,35450,3544
Peso-ul mexicanMXN0,20320,20320,20240,20210,2021
Dolarul neo-zeelandezNZD2,76842,76322,75672,74182,7405
Dinarul sârbescRSD0,03950,03940,03940,03940,0395
Hryvna ucraineanăUAH0,14590,14450,14330,14370,1434
Dirhamul Emiratelor ArabeAED1,02831,02621,02681,03001,0326
Kuna croatăHRK0,62630,62620,62640,62740,6277
Bahtul thailandezTHB0,12090,12110,12100,12140,1216
Gramul de aurXAU160,1925160,6135160,4298160,6617160,0373
DSTXDR5,48055,47965,48265,49615,5057

TE-AR PUTEA INTERESA ȘI: BNR lansează noi bani. Care este valoarea acestora

În conformitate cu prevederile Legii nr.312/2004 privind Statutul Băncii Naționale a României, începând cu data de 26 februarie 2018, Banca Naţională a României a lansat în circuitul numismatic o monedă din argint cu tema 150 de ani de la nașterea lui Ștefan Luchian.

Caracteristicile monedei sunt următoarele:

  • valoare nominală: 10 lei
  • metal: argint
  • titlu: 999‰
  • formă: rotundă
  • diametru: 37 mm
  • greutate: 31,103 grame
  • calitate: proof
  • cant: zimțat

Aversul monedei redă o compoziție care prezintă imaginile a două lucrări ale pictorului Ștefan Luchian

În prim-plan, pe șevalet, Anemone, iar în plan secund, Fântâna de la Brebu. Inscripţia în arc de cerc ROMANIA, stema României, valoarea nominală 10 LEI și anul de emisiune 2018.

Reversul monedei prezintă autoportretul lui Ștefan Luchian, inscripția „STEFAN LUCHIAN” și anii între care a trăit pictorul, ,,1868-1916”.

BNR lansează noi bani

Monedele din argint, ambalate în capsule de metacrilat transparent, vor fi însoţite de broşuri de prezentare redactate în limbile română, engleză şi franceză. Broşurile includ certificatul de autenticitate al emisiunii, pe care se găsesc semnăturile guvernatorului BNR şi casierului central.

Tirajul emisiunii este de 200 monede din argint.

CITEȘTE ȘI: Situaţie dramatică pentru românii cu credite în lei. Anunţul făcut de BNR

EURO, prag critic în raport cu moneda naţională. Care este anunţul BNR

Share This Article
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *