Curs valutar 21 aprilie 2021. Seria de creșteri euro se oprește și moneda scade

4 min de citit

Urmărește cursul valutar de pe 21 aprilie. Noile valori vor fi publicate de Banca Națională a României în jurul orei 13.000, iar informațiile vor fi actualizate de HUFF în timp real, pentru ca cititorii să-și poată face o idee despre monedele care îi interesează. Vezi ce valori au astăzi euro, dolarul american sau lira sterlină și ce evoluție au avut în ultimele zile.

Curs valutar EURO

Curs Valutar BNR valabil astazi 21.04.2021

ValutaSimbol21.04.202120.04.202119.04.202116.04.202115.04.2021
EuroEUR4.92604.92794.92614.92434.9245
Dolarul SUAUSD4.10314.08724.09374.11204.1111
Francul elvetianCHF4.47354.46134.47974.47304.4560
Lira sterlinaGBP5.71735.71625.68515.66475.6701
gramul de aurXAU234.7214232.2817235.3486233.8266231.0234
Dolarul australianAUD3.16653.18003.18483.18553.1865
Leva bulgareascaBGN2.51862.51962.51862.51772.5178
Dolarul canadianCAD3.25823.26563.28053.28743.2911
Coroana cehaCZK0.19020.19010.19000.19010.1898
Coroana danezaDKK0.66240.66260.66240.66210.6622
Lira egipteanaEGP0.26110.26070.26110.26220.2624
100 Forinti maghiari100HUF1.35981.36601.36681.36471.3721
100 Yeni japonezi100JPY3.79383.76713.78793.77853.7808
Leul moldovenescMDL0.22710.22810.22960.23030.2304
Coroana norvegianaNOK0.49050.49270.49320.49080.4904
Zlotul polonezPLN1.08181.08171.08311.08251.0812
Rubla rusescaRUB0.05330.05360.05380.05430.0536
Coroana suedezaSEK0.48460.48670.48800.48770.4859
Lira turceascaTRY0.50200.50400.50860.50990.5123
DSTXDR5.88035.86605.86885.87755.8775

Un euro= 4.9260 lei

Moneda europeană a atins un nou maxim istoric în raport cu leul marți, cursul afişat de Banca Naţională fiind de 4.9279 lei, în creştere faţă cotaţia de luni, de 4.9261 lei, precedentul maxim istoric. Saltul istoric pe curs ridică multe semne de întrebare și oamenii se tem că această creștere rapidă ar putea aduce probleme.

În urmă cu ceva timp, când euro mai avusese parte de creșteri-record, premierul Florin Cîțu spunea că deprecierea leului, care atinge minime istorice faţă de euro, este corelată cu scăderile monedelor din regiune, generate de mişcări de fluxuri internaţionale.

„Deprecierea uşoară a leului este CORELATĂ cu deprecierile din regiune. Zlotul, forintul se depreciază pentru că sunt câteva mişcări de fluxuri internaţionale. Fiţi fără grijă. Dobânzile vor continuă să scadă şi încrederea investitorilor va continuă să crească în guvernarea PNL”, a declarat Cîțu.

Fostul ministrul al Finanțelor asigura pe atunci că românii nu vor fi afectați de creșterea euro și dobânzile nu vor crește drastic, din contră, vor scădea semnificativ.

Curs valutar dolar american

Un dolar= 4.1031 lei

Dolarul american a fost cotat marți, 20 aprilie, la 4.0872 lei, înregistrând astfel o scădere de 0,0065 lei în comparație cu valoarea afișată la cursul anterior.

Lira sterlină

o liră= 5.7173 lei

Potrivit cursului valutar de pe 20 aprilie, lira sterlină a fost cotată la 5.7162 lei. Moneda britanică a înregistrat astfel o creștere de 0,0311 lei față de cotația din ziua bancară precedentă, când ajunsese la valoarea 5.6851 lei.

Gramul de aur înregistrează o scădere uriașă. Este cotat la valoarea de 232.2817 lei, cu 3 lei mai puțin decât în ziua anterioară.

ROBOR la trei luni a rămas ieri la 1,59%.

ROBOR  la şase luni a crescut ieri la 1,69%, faţă de 1,68%, nivelul din şedinţa precedentă.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *