Curs valutar 23 martie 2021. Euro și dolarul revin pe poziții

4 min de citit
Curs valutar 23 martie 2021. Cât valorează azi un euro

Urmărește cursul valutar de azi, pentru a vedea cum au evoluat euro, dolarul american și lira sterlină. Banca Națională a României (BNR) transmite marți, 23 martie 2021, cursul valutar actualizat. HUFF actualizează informațiile în timp util, pentru a putea verifica dacă moneda care te interesează a crescut sau a scăzut.

Curs valutar euro 23 martie

Curs Valutar BNR valabil astazi 23.03.2021

ValutaSimbol23.03.202122.03.202119.03.202118.03.202117.03.2021
EuroEUR4.88884.88504.88584.88764.8879
Dolarul SUAUSD4.11364.10264.10674.09314.1042
Francul elvetianCHF4.42574.42744.42294.42064.4305
Lira sterlinaGBP5.66035.68065.71915.71955.7122
gramul de aurXAU230.1267228.4416229.4042228.2670229.1115
Dolarul australianAUD3.15213.16833.18453.19813.1738
Leva bulgareascaBGN2.49962.49762.49802.49902.4991
Dolarul canadianCAD3.26843.28303.29183.29993.2930
Coroana cehaCZK0.18650.18720.18700.18690.1871
Coroana danezaDKK0.65740.65690.65700.65730.6573
Lira egipteanaEGP0.26150.26080.26190.26010.2608
100 Forinti maghiari100HUF1.33371.32981.32821.32951.3299
100 Yeni japonezi100JPY3.79173.77183.77303.75393.7625
Leul moldovenescMDL0.23000.23060.23010.23140.2309
Coroana norvegianaNOK0.47950.48010.48230.48580.4836
Zlotul polonezPLN1.06141.05901.05771.05691.0611
Rubla rusescaRUB0.05420.05510.05560.05550.0561
Coroana suedezaSEK0.48010.48050.48090.48200.4823
Lira turceascaTRY0.51670.51330.56790.54910.5480
DSTXDR5.86725.85725.86435.85315.8620

Un euro= 4.8888 lei

Euro a avut parte de creșteri mari în ultima perioadă, însă acum a început să scadă. Moneda unică europeană este cea care atrage atenția cel mai mult, pentru că oamenii lucrează cu aceasta. Azi, 23 martie, euro , ajungând la valoarea de.

Curs valutar dolar american

Un dolar american: 4.1136 lei

Dolarul american a avut parte și el de numeroase fluctuații. Deși modificările nu au fost unele mari, în ultima perioadă, și moneda americană stă bine pe piața financiară și nu dă semne că ar urma vreo scădere drastică, așa cum susțin specialiștii.

Curs valutar interbancar

Cursul valutar din 23 martie diferă de la o bancă la alta, pentru că fiecare alege cu cât să vândă monedele. Înainte de a face tranzacții, urmărește valorile de la fiecare bancă și vezi care ofertă este cea mai avantajoasă.


Cele mai mari bănci din România au participat la un studiu, pentru a vedea cum au evoluat de-a lungul anului 2020. Conform informațiilor oferite de specialiști, Banca Transilvania, cea mai mare din sistem din punct de vedere al activelor bancare, a afişat cel mai mare profit din sistemul bancar, de 1.2 miliarde de lei. BT a fost urmată de către BRD.

Scăderea profitului BT în 2020 faţă de 2019 a fost de 26%. Cele mai mari scăderi au fost înregistrate de BRD şi ING Bank. Surprinzător a fost profitul Raiffeisen Bank, care anul acesta este mai mare decât cel înregistrat de ING Bank.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *