Curs valutar 24 aprilie 2020. Cât costă azi un euro

5 min de citit
Curs valutar 24 aprilie 2020. Cât costă azi un euro

Banca Națională a României (BNR) va emite un nou curs valutar pentru ziua de vineri, 24 aprilie, ultima zi bancară, la ora 13:00. Până atunci, vă punem la dispoziție cursul valutar valabil până în acest moment, publicat joi, 23 aprilie. Mai jos apar valorile celor mai cunoscute monede ale lumii.

 ValutaSimbol24.04.2020
EuroEUR4.8412
Dolarul SUAUSD4.4984
Francul elvetianCHF4.6047
Lira sterlinaGBP5.5423
gramul de aurXAU249.9219
Dolarul australianAUD2.8639
Leva bulgareascaBGN2.4753
Dolarul canadianCAD3.1946
Coroana cehaCZK0.1769
Coroana danezaDKK0.6491
Lira egipteanaEGP0.2849
100 Forinti maghiari100HUF1.3603
100 Yeni japonezi100JPY4.1780
Leul moldovenescMDL0.2458
Coroana norvegianaNOK0.4211
Zlotul polonezPLN1.0685
Rubla rusescaRUB0.0602
Coroana suedezaSEK0.4463
Lira turceascaTRY0.6447
DSTXDR6.1124

BNR a publicat la ora 13:00 cursul valutar de astăzi pentru toate monedele tranzacționate în România. Casele de schimb valutar și băncile comerciale vor actualiza cursul de astăzi, imediat după cotațiile oferite de BNR.

Curs valutar 24 aprilie. Cât costă azi un euro

Moneda unică europeană s-a aflat în creștere această săptămână. Dacă joi, 16 aprilie, ultima zi bancară dinainte de Paște, euro valora 4,8360 lei. Marți, 21 aprilie, acesta a atins valoarea de 4.8345 lei, iar pe 22 aprilie, costa 4.8382. Joi a fost cotat la 4.8414 lei.

Curs valutar 24 aprilie. Cât costă azi dolarul american

Dolarul a început săptămâna aceasta în creștere. Marți, 21 aprilie, dolarul american valora 4.4605 lei, față de joi, ultima zi bancară, când costa 4,4524 lei. Cu toate acestea, miercuri, 22 aprilie, a semnalat o scădere, atingând valoarea de 4,4536 lei. Joi, acesta a crescut semnificativ, până la 4.4926 lei.

Curs valutar 24 aprilie. Cât costă azi lira sterlină

Moneda Marii Britanii a semnalat o creștere săptămâna trecută, însă lucrurile par să se schimbe. Joi, 16 aprilie, a atins valoarea de 5.5532 lei, după ce miercuri valora 5,5327 lei. Marți, 21 aprilie, prima zi bancară din perioada sărbătorilor pascale, lira sterlină a atins valoarea de 5,5100. Miercuri, 22 aprilie, lira valora 5,5039 lei,iar pe 23 aprilie, ceea ce semnifică, din nou, o scădere. Joi, acesta crește din nou, până la 5,5441 lei.

Curs valutar 24 aprilie. Cât costă azi francul elvețian

Francul elvețian a înregistrat și el o creștere. Joi, 16 aprilie, francul elvețian a atins valoarea de 4,5891 lei, iar marți, 4,5981 lei. Miercuri a scăzut puțin față de ziua anterioară, valorând 4,5971 lei. Joi a semnalat din nou o creștere, ajungând la valoarea de 4.6058 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar?

Cursul valutar afișat pe 24 aprilie 2020 poate fi negociat dacă aveți sume mai mari de bani. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le ceri asta.

Cu cât suma este mai mare, poți ajunge să cumperi euro sau să-l vinzi la casele de schimb valutar chiar aproape de cursul BNR din 24 aprilie 2020.

Băncile comerciale negociază cursul valutar din 24 aprilie 2020

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, dar sumele de la care pot porni discuții de negociere încep de la: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING; poate fi negociat față de cursul de schimb al băncii, insă rare sunt băncile comerciale care ajung să cumpere cu un curs valutar apropiat de cel oferit de BNR pe 24 aprilie.

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA pentru firme4.82414.86284.47764.5208
Alpha Bank4.78504.95504.41924.5916
Banca Feroviara4.77204.92204.41354.5835
Banca Romaneasca4.79134.94134.43864.6186
Banca Transilvania4.78004.91004.42004.6300
Bank Leumi4.78864.89114.41474.6020
BCR4.77104.91604.41104.5910
BRD SocGen4.76604.91604.40204.5870
CEC4.80004.88004.45004.5500
Credit Agricole4.80004.89004.45004.5400
Credit Europe4.81004.89004.44004.5600
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.44004.5500
GarantiBank4.80284.88284.45704.5403
IdeaBank4.80504.87704.45604.5410
ING4.74664.94044.40854.5885
Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *