Curs valutar 25 martie 2021. Euro a scăzut și azi

4 min de citit
Curs valutar 25 martie 2021. La ce valoare ajungi azi moneda euro

Cursul valutar al acestei zile este comunicat, ca de fiecare dată, de BNR. În jurul orei 13.00 veți afla noile valori ale monedelor care vă interesează. HUFF.ro actualizează informațiile imediat ce sunt disponibile, pentru a putea verifica cum a evoluat euro, dolarul sau lira sterlină în data de 25 martie.

Curs valutar EURO

Curs Valutar BNR valabil astazi 25.03.2021

ValutaSimbol25.03.202124.03.202123.03.202122.03.202119.03.2021
EuroEUR4.88644.88864.88884.88504.8858
Dolarul SUAUSD4.13614.13484.11364.10264.1067
Francul elvetianCHF4.42234.41914.42574.42744.4229
Lira sterlinaGBP5.67695.66665.66035.68065.7191
gramul de aurXAU230.1064230.1503230.1267228.4416229.4042
Dolarul australianAUD3.14783.14823.15213.16833.1845
Leva bulgareascaBGN2.49842.49952.49962.49762.4980
Dolarul canadianCAD3.29513.28443.26843.28303.2918
Coroana cehaCZK0.18610.18580.18650.18720.1870
Coroana danezaDKK0.65710.65750.65740.65690.6570
Lira egipteanaEGP0.26260.26240.26150.26080.2619
100 Forinti maghiari100HUF1.33951.33671.33371.32981.3282
100 Yeni japonezi100JPY3.79103.80293.79173.77183.7730
Leul moldovenescMDL0.23090.23050.23000.23060.2301
Coroana norvegianaNOK0.48160.48120.47950.48010.4823
Zlotul polonezPLN1.05421.05611.06141.05901.0577
Rubla rusescaRUB0.05450.05440.05420.05510.0556
Coroana suedezaSEK0.47960.48060.48010.48050.4809
Lira turceascaTRY0.52220.51880.51670.51330.5679
DSTXDR5.88165.88385.86725.85725.8643

Un euro= 4.8864 lei

Euro a crescut semnificativ în ultimele zile. Moneda unică europeană a avut parte de mai multe creșteri consecutive, însă miercuria scăzut, ajungând la 4.8886 lei. Rămâne de văzut cum va evolua euro azi, cu doar o zi înainte de ultima cotație a acestei săptămâni. Vineri, cursul valutar rămâne valabil până luni, la noile cotații.

Având în vedere că anul 2021 va fi unul greu și economia ar putea fi afectată din nou, majoritatea băncilor cred că leul se va devaloriza în raport cu moneda unică europeană.

Potrivit celor mai recente estimări făcute de analistul Băncii Transilvania, Adrian Rădulescu, cursul leu/euro ar urma să înregistreze o medie anuală de 4,89 lei/euro în 2021. Majoritatea specialiștilor cred că euro va crește până la finalul anului, dar nu mai sus de 4,9 lei pentru un euro.

Dolarul american

Un dolar= 4.1361 lei

Dolarul american a fost cotat miercuri la 4.1348 lei, ceea ce înseamnă că este vorba despre o creștere de 0,0212 unități în comparație cu valoarea afișată pe 23 martie, când această monedă costa 4.1136 lei. De mult timp, dolarul nu a mai avut parte de creșteri-record.

Curs valutar lira sterlină

O liră= 5.6769 lei

La ședința de ieri, 14 martie, lira sterlină a fost cotată la 5.6666 lei. Moneda britanică a înregistrat astfel o creștere de 0,063 lei față de marți.

Gramul de aur înregistrează nu scade, dar înregistrează o creștere mică. Este cotat la valoarea de  230.1503, cu 0.0236 unități mai mult decât în ziua precedentă. Pe 7 august 2020, aurul a atins un record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram. De atunci, nu a mai reușit să aibă valori notabile.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *