Curs valutar 26 ianuarie 2021. Euro crește din nou

4 min de citit
Curs valutar 26 ianuarie 2021. Ce valoare atinge azi euro

Curs valutar 26 ianuarie 2021. Află ce valoarea va avea euro astăzi, precum și alte monede cunoscute ale lumii precum dolarul american, lira sterlină sau francul elvețian. Vezi la ce valori ajung marți cele mai folosite monede.

BNR actualizează cursul în jurul orei 13.00. Până atunci rămân valabile valorile publicate pe 25 ianuarie. Imediat după aflarea noilor valori, HUFF.ro le va comunica.

Curs valutar 26 ianuarie interbancar

Valori 26 ianuarie

Curs Valutar BNR valabil astazi 26.01.2021

ValutaSimbol26.01.202125.01.202122.01.202121.01.202120.01.2021
EuroEUR4.87464.87444.87404.87384.8741
Dolarul SUAUSD4.01954.01054.00344.01484.0207
Francul elvetianCHF4.51904.52284.52554.52514.5221
Lira sterlinaGBP5.48695.48925.46965.50995.5103
gramul de aurXAU239.1954240.0052238.5807241.5144239.7608
Dolarul australianAUD3.09433.09973.09043.12073.1094
Leva bulgareascaBGN2.49232.49222.49202.49192.4921
Dolarul canadianCAD3.15183.15693.15243.18083.1670
Coroana cehaCZK0.18670.18700.18660.18660.1865
Coroana danezaDKK0.65520.65520.65510.65510.6553
Lira egipteanaEGP0.25520.25500.25450.25520.2556
100 Forinti maghiari100HUF1.35921.36531.36561.36411.3648
100 Yeni japonezi100JPY3.87263.86273.86123.88303.8742
Leul moldovenescMDL0.22970.22890.23000.23100.2318
Coroana norvegianaNOK0.46950.47300.47200.47620.4724
Zlotul polonezPLN1.07121.07341.07301.07611.0769
Rubla rusescaRUB0.05320.05330.05350.05450.0547
Coroana suedezaSEK0.48330.48440.48320.48270.4808
Lira turceascaTRY0.54570.54280.54070.54250.5410
DSTXDR5.79075.78255.77535.79125.7942

Banca Națională a României stabilește un curs, însă fiecare bancă are propriul ei curs valutar, care diferă. Astfel, valorile principalelor monede ale lumii diferă de la bancă la bancă.

Banca Transilvania:

Curs cumpărare euro= 4.8200 RON

Curs vânzare euro= 4.9450 RON

BCR:

Curs cumpărare euro= 4.7830 RON

Curs vânzare euro= 4.9680 RON

BRD:

Curs cumpărare euro= 4.8000 RON

Curs vânzare euro= 4.9520 RON

ING:

Curs cumpărare euro= 4.7769 RON

Curs vânzare euro= 4.9719 RON

Indicii ROBOR au scăzut puternic şi au ajung la valori extrem de mici, cele mai scăzute din septembrie 2017 încoace. BNR a decis vineri (15 ianuarie 2021) reducerea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 1,25% pe an, de la 1,50% pe an, începând cu data de 18 ianuarie 2021.

ROBOR la trei luni, folosit pentru calcularea dobânzilor variabile la creditele în lei contractate înainte de luna mai 2019, a scăzut la 1,58%, faţă de 1,59%, şi atinge cel mai scăzut nivel din 29 septembrie 2017.

ROBOR la şase luni a scăzut la 1,68%, faţă de 1,71%, nivelul la care ajunsese în ședința precedentă. Este cel mai scăzut nivel pentru ROBOR la şase luni din  septembrie 2017.

ROBOR la 3 luni reprezintă dobânda la care băncile îşi acordă împrumuturi cu o maturitate la trei luni.

Totodată, ROBOR este indicatorul monetar în funcţie de care se calculează dobânzile variabile pentru creditele de consum şi ipotecare acordate în lei înainte de luna mai 2019.

Prețul aurului a crescut la casele de schimb valutar cu +1.4245 lei, gramul de aur fiind cotat la 240.0052 lei.

 

Share This Article
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *