Curs valutar 27 ianuarie 2021. Euro și dolarul au scăzut

5 min de citit
Curs valutar 27 ianuarie 2021. Ce se întâmplă azi cu euro: crește din nou sau scade

Curs valutar 27 ianuarie 2021. Află ce se întâmplă cu principalele monede ale lumii în a treia zi a săptămânii. După mai multe măriri în ultima perioadă, vezi la ce nivel ajunge azi moneda unică europeană.

Banca Națională a României va publica în jurul orie 13.00 noul cursul valabil până mâine la aceeași oră. Imediat după aflarea noilor cotații, HUFF.ro actualizează datele și vă pune la dispoziție ceea ce căutați, respectiv valorile euro, dolarului american, lirei sterline și alte monede cunoscute.

Curs interbancar 27 ianuarie 2021

ValutaSimbol27.01.202126.01.202125.01.202122.01.202121.01.2021
EuroEUR4.87454.87464.87444.87404.8738
Dolarul SUAUSD4.01894.01954.01054.00344.0148
Francul elvetianCHF4.52794.51904.52284.52554.5251
Lira sterlinaGBP5.52105.48695.48925.46965.5099
gramul de aurXAU238.4625239.1954240.0052238.5807241.5144
Dolarul australianAUD3.10603.09433.09973.09043.1207
Leva bulgareascaBGN2.49232.49232.49222.49202.4919
Dolarul canadianCAD3.15923.15183.15693.15243.1808
Coroana cehaCZK0.18760.18670.18700.18660.1866
Coroana danezaDKK0.65530.65520.65520.65510.6551
Lira egipteanaEGP0.25570.25520.25500.25450.2552
100 Forinti maghiari100HUF1.35471.35921.36531.36561.3641
100 Yeni japonezi100JPY3.87343.87263.86273.86123.8830
Leul moldovenescMDL0.23100.22970.22890.23000.2310
Coroana norvegianaNOK0.46850.46950.47300.47200.4762
Zlotul polonezPLN1.07221.07121.07341.07301.0761
Rubla rusescaRUB0.05330.05320.05330.05350.0545
Coroana suedezaSEK0.48260.48330.48440.48320.4827
Lira turceascaTRY0.54570.54570.54280.54070.5425
DSTXDR5.79375.79075.78255.77535.7912

Băncile stabilescu propriul curs bancar, iar totul depinde de tine să alegi cea mai bună ofertă. Deși BNR sugerează un anumit curs, fiecare bancă va alege cu cât să vândă fiecare monedă. Unele bănci acceptă și negocieri atunci când este vorba de sume importante, de pe urma cărora au parte de beneficii mari.

CEC BANK S.A.4.83004.91002021-01-27 08:35
CREDIT AGRICOLE BANK ROMANIA S.A.4.83404.91402021-01-27 08:35
ALPHA BANK ROMANIA S.A.4.81804.92802021-01-27 08:35
BANCA COMERCIALA INTESA SANPAOLO ROMANIA S.A.4.80824.92952021-01-27 08:36
First Bank (Piraeus)4.82004.93002021-01-27 08:36
UNICREDIT BANK S.A.4.81004.93002021-01-27 08:20
Idea Bank4.81904.93102021-01-27 08:36
RAIFFEISEN BANK S.A.4.81354.93762021-01-27 08:21
OTP Bank Romania4.80004.94002021-01-27 08:35
Patria Bank4.80934.94212021-01-27 08:36
BANCA TRANSILVANIA S.A.4.82004.94502021-01-27 08:35
BANCA ROMANEASCA S.A. Membra a Grupului National Bank of Greece4.79554.94552021-01-27 08:35
ProCredit Bank S.A.4.80204.95002021-01-27 08:36
CREDIT EUROPE BANK (ROMANIA) S.A.4.80004.95002021-01-27 08:35
BRD – Groupe Societe Generale S.A.4.79804.95002021-01-27 08:35
LIBRA INTERNET BANK S.A.4.83004.96002021-01-27 08:36
BANCA COMERCIALA ROMANA (BCR)4.78304.96802021-01-27 08:35
ING BANK N.V., AMSTERDAM – SUCURSALA BUCURESTI4.77774.97272021-01-27 08:36

Prețul aurului a scazut la casele de schimb valutar cu -0.8098 lei, gramul de aur fiind cotat la 239.1954 lei. Acesta a început anul destul de greu, pentru că nu a avut parte de creșteri prea mari.

În ceea ce privește indicele ROBOR la 3 luni, acesta a ajuns la valoarea 1,58%, în timp ce ROBOR la 6 luni a atins pragul de la 1,68%.

Noua valoare a IRCC, valabilă în perioada ianuarie-martie 2021, este de 1,88%, în scădere de la 2,17% în trimestrul IV din 2020. Scăderea de 0,29 puncte procentuale se aplică pentru creditele acordate populației după mai 2019, dată la care a înlocuit referința ROBOR în contracte. După o periodă de circa 6 luni în care IRCC a fost mai mare decât ROBOR, indicele pentru creditele noi trece din nou pe scădere.

Share This Article
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *