Curs valutar 4 mai 2021. Euro, dolarul și lira au crescut semnificativ

4 min de citit

Pe 4 mai se afișează primul curs valutar după Paște. Ultimele zile au fost nebancare. Băncile nu au lucrat în zilele sărbătorilor legale, adică pe 30 aprilie, 1 mai, 2 mai şi 3 mai. De marţi, 4 mai, își reiau programul normal. Află la ce valoare ajung euro, dolarul american sau lira sterlină azi. Vezi cum evoluează cele mai cunoscute monede ale lumii. Valorile principalelor valute internaționale vor fi actualizate și afișate atât pe site-ul oficial al băncii, cât și pe HUFF.

Curs valutar EURO 4 mai

Curs Valutar BNR valabil astazi 4.05.2021

ValutaSimbol04.05.202102.05.202129.04.202128.04.202127.04.2021
EuroEUR4.92564.92474.92474.92704.9260
Dolarul SUAUSD4.10114.06214.06214.08274.0837
Francul elvetianCHF4.48254.46874.46874.45864.4646
Lira sterlinaGBP5.69375.67005.67005.67045.6666
gramul de aurXAU235.2439231.9385231.9385231.8607233.9081
Dolarul australianAUD3.16553.16103.16103.16193.1718
Leva bulgareascaBGN2.51842.51792.51792.51912.5186
Dolarul canadianCAD3.33003.30033.30033.29003.2893
Coroana cehaCZK0.19060.19050.19050.18980.1903
Coroana danezaDKK0.66240.66230.66230.66260.6624
Lira egipteanaEGP0.26180.25940.25940.26010.2599
100 Forinti maghiari100HUF1.36821.36491.36491.36041.3561
100 Yeni japonezi100JPY3.74943.72693.72693.74713.7707
Leul moldovenescMDL0.22950.22880.22880.22800.2272
Coroana norvegianaNOK0.49330.49540.49540.49340.4915
Zlotul polonezPLN1.08271.07691.07691.07541.0796
Rubla rusescaRUB0.05450.05470.05470.05460.0544
Coroana suedezaSEK0.48490.48660.48660.48720.4854
Lira turceascaTRY0.49310.49880.49880.49840.4963
DSTXDR5.87385.84055.84055.85765.8602

Un euro= 4.9256 lei

Cursul valutar de pe 4 mai va fi disponibil în jurul orei 13.00. BNR comunică noile valori, iar HUFF actualizează informațiile imediat ce acestea vor fi publicate. Vezi cum evoluează moneda care te interesează cel mai mult.

Euro a avut o perioadă în care a crescut semnificativ, atingând valori-record de mai multe ori. Între timp, situația s-a mai schimbat și valoarea monedei a scăzut. Pe 29 aprilie, un euro costa 4.9247 lei, valoare valabilă până astăzi la ora 13.00.

Curs valutar dolar american

Un dolar= 4.1011 lei

Dolarul american a fost cotat joi la 4.0621 lei, înregistrând astfel o scădere de 0,0206 unități în comparație cu valoarea afișată anterior. Rămâne de văzut dacă moneda americană va crește astăzi și va recupera pierderile de la ultimele cotații din luna aprilie.

Curs valutar 4 mai

O liră sterlină= 5.6937 lei

Lira sterlină a scăzut și ea pe 29 aprilie, la ultima ședință dinainte de Paște. Poate că această pauză va aduce vești bune pentru cei care lucrează cu lire și au un interes mare față de această monedă.

Gramul de aur înregistrează o mică creștere după o zi în care pierduse aproape 2 lei. Metalul prețios a ajuns la valoarea de 231.9385 lei, crescând joi cu aproximativ 0.0778 lei în plus față în ziua anterioară. Pe 7 august 2020, aurul a atins un nou record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram. Nu există date pe site-ul băncii centrale pentru valorile metalului preţios înainte de 2005.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *