Curs valutar 5 martie 2020 – Euro creste masiv la BNR

3 min de citit
Curs valutar 5 martie 2020 - Euro creste masiv la BNR

Cursul valutar  BNR de astăzi, joi, 5 martie 2020, aduce din nou o creștere semnificativă pentru moneda euro care se apropie de cursul istoric de 5 lei. Astăzi, 1 euro este cotat la BNR la 4.8086 lei, iar 1 dolar american 4.3072 lei.

Cel mai mare curs valutar euro atins în 2020 a fost pe 28 februarie 2020, când 1 euro a fost cotat la 4.8127 lei. Moneda europeană câștigă teren în fața leului pe baza instabilității politice din România.

Lira Sterlină și Francul Elvețian, alte două monede folosite masiv de români au creșteri semnificative la cursul de astăzi.

Curs valutar 5 martie BNR

Cursul valutar de joi este afișat mai jos pentru toate monedele tranzacționate în România. Acesta a fost publicat de BNR la ora 13:00 și este valabil până mâine la ora 12:59.

Simbol5 Mart. 2020
EUR4.8086
USD4.3072
CHF4.517
GBP5.5639
BGN2.4586
RUB0.0649
ZAR0.2808
BRL0.9394
CNY0.621
INR0.0588
100KRW0.3638
MXN0.2195
NZD2.7236
RSD0.0409
UAH0.1741
XDR5.9578
TRY0.707
XAU227.8001
AUD2.8532
CAD3.2118
CZK0.1899
DKK0.6435
EGP0.2756
100HUF1.4313
100JPY4.0273
MDL0.2472
NOK0.4645
PLN1.1177
SEK0.4546
AED1.1726
HRK0.6424
THB0.1366

BNR publică cursul valutar în fiecare zi lucrătoare, de luni până vineri și stabilișete cursul de referință după care sunt calculate facturile și prețurile produselor în euro.

Băncile comerciale și casele de schimb valutar practică un curs diferit de BNR. Iată care este cursul valutar din 5 martie la băncile comerciale.

Banca:
EURODOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
Akcenta4.79454.82334.28784.3222
Alpha Bank4.7764.8364.27124.3585
Banca Feroviara4.7764.8464.2524.382
Banca Romaneasca4.77784.84484.28794.3449
Banca Transilvania4.7354.864.244.41
Bank Leumi4.76224.84444.2694.3604
BCR4.7364.8814.2164.396
BRD SocGen4.7314.8794.2284.406
CEC4.764.844.264.36
Credit Agricole4.764.854.274.36
Credit Europe4.774.854.264.38

Cursul valutar poate fi și negociat, astfel obțineți valori mai bune atât la vânzare cât și la cumpărare, detalii pe ȘtiriTV.ro.

Sursa: BNR și Bank News

Share This Article
Follow:
Emanuel Laurențiu - redactor. Colegul nostru redactează știri în domeniile știri interne, știri externe.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *