Curs valutar 6 aprilie 2021. Cele mai importante monede au crescut azi

4 min de citit

Cursul valutar al acestei zile este comunicat de BNR, ca de fiecare dată. În jurul orei 13.00, aflăm ce valori au euro, lira sterlină sau dolarul american pe 6 aprilie. HUFF.ro acutalizează informațiile imediat ce acestea sunt disponibile. Vezi dacă moneda care te interesează atinge valorile la care speri.

Curs valutar EURO 6 aprilie

Curs Valutar BNR valabil astazi 6.04.2021

ValutaSimbol05.04.202102.04.202101.04.202131.03.202130.03.2021
EuroEUR4.91614.91064.91174.92514.9156
Dolarul SUAUSD4.18714.16844.18364.19694.1876
Francul elvetianCHF4.43934.43044.42164.45134.4447
Lira sterlinaGBP5.80215.76565.76155.78645.7614
gramul de aurXAU232.3158231.7812230.5864227.4991228.4945
Dolarul australianAUD3.19013.17243.16563.19743.1967
Leva bulgareascaBGN2.51352.51072.51132.51812.5133
Dolarul canadianCAD3.33313.31833.32563.32993.3274
Coroana cehaCZK0.18890.18810.18840.18840.1882
Coroana danezaDKK0.66090.66020.66040.66220.6611
Lira egipteanaEGP0.26640.26530.26660.26710.2662
100 Forinti maghiari100HUF1.36241.35861.35641.35421.3533
100 Yeni japonezi100JPY3.78533.77383.77713.79613.7974
Leul moldovenescMDL0.23100.23130.23170.23310.2320
Coroana norvegianaNOK0.48970.48870.48940.49210.4893
Zlotul polonezPLN1.06951.06721.06331.05621.0572
Rubla rusescaRUB0.05480.05470.05510.05550.0552
Coroana suedezaSEK0.47820.47820.47880.48150.4795
Lira turceascaTRY0.51450.51830.50940.50320.5015
DSTXDR5.93805.91815.92835.95005.9361

Un euro= 4.9161 lei

În ultima perioadă, euro a avut o evoluție interesantă. Moneda unică europeană a ajuns la valoarea de 4,9 lei, deși specialiștii susțineau că o va atinge încă de la finalul anului trecut. După mai multe recorduri, euro a crescut semnificativ și se menține pe poziții.

Membrii Boardului CFA România au spus exact ce așteptări sunt în ceea ce privește evoluția cursului euro. Astfel, specialiștii cred că predicțiile lor se vor dovedi a fi aproape de realitate, ca în anii trecuți. Astfel, 69% dintre aceştia estimează un curs valutar de 4,9-5 lei/euro. De asemenea, un procent de 19% dintre participanţi la sondaj se aşteaptă la un curs de 5 – 5,1 lei/euro. Doar  3% au indicat că va fi 5,1 lei/euro.

Dobânda Robor la 3 luni ar putea ajunge la finalul lunii decembrie a acestui an la 1,5 – 2% în opinia a 44% dintre participanţii la studiu CFA.

Indicele BET-XT Total Return ar putea înregistra o creştere cuprinsă între 0 şi 10% în opinia a 38% dintre participanţi.

Curs valutar DOLAR

Un dolar= 4.1871 lei

Și dolarul american a crescut ieri, 5 aprilie, față de vineri. Dolarul american a fost cotat la 4,1871 lei, înregistrând astfel o creștere de 0,0187 unități. Se pare că și această monedă continuă să urce, ceea ce pentru investitori este o veste minunată.

ROBOR la 3 luni stagnează la pragul de 1,66, în vreme ce ROBOR la 6 luni a ajuns la 1,72.

Aurul a crescut la 232,3158 lei pentru un gram, faţă de 231,7812 lei pentru un gram, nivelul din şedinţa precedentă. Pe 7 august 2020, aurul a atins un nou record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram. Nu există date pe site-ul băncii centrale pentru valorile metalului preţios înainte de 2005.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *