Curs valutar 9 decembrie 2020. Euro și dolarul au scăzut azi

4 min de citit
Curs valutar 9 decembrie 2020. Află la ce valoare ajunge azi euro

Curs valutar 9 decembrie 2020. Noul curs valutar de azi va fi actualizat de către Banca Națională a României (BNR) în jurul orei 13.00, iar HUFF.ro va publica noile valori imediat după. Până atunci, vă punem la dispoziție cursul valutar valabil până în acest moment, publicat pe 8 decembrie, dar și valorile din ultimele zile ale celor mai cunoscute monede, pentru a putea analiza felul în care acestea au evoluat.

Curs Valutar BNR valabil astazi 9.12.2020

ValutaSimbol09.12.202008.12.202007.12.202004.12.202003.12.2020
EuroEUR4.86804.87354.87334.87254.8736
Dolarul SUAUSD4.01554.02124.02524.00244.0226
Francul elvetianCHF4.51814.51734.51344.49314.5028
Lira sterlinaGBP5.40145.36975.34155.38195.3968
gramul de aurXAU240.0320240.8446237.1284236.6932237.9570
Dolarul australianAUD3.00332.98622.97142.97022.9844
Leva bulgareascaBGN2.48892.49182.49172.49132.4919
Dolarul canadianCAD3.14093.14503.14073.11133.1104
Coroana cehaCZK0.18570.18420.18360.18390.1844
Coroana danezaDKK0.65410.65470.65470.65460.6547
Lira egipteanaEGP0.25590.25650.25720.25540.2561
100 Forinti maghiari100HUF1.36931.35231.35371.36011.3594
100 Yeni japonezi100JPY3.85753.86343.86103.84773.8581
Leul moldovenescMDL0.23210.23240.23150.23250.2342
Coroana norvegianaNOK0.46120.45970.45470.45700.4555
Zlotul polonezPLN1.10041.09021.08901.08911.0870
Rubla rusescaRUB0.05480.05490.05410.05390.0536
Coroana suedezaSEK0.47450.47720.47500.47450.4740
Lira turceascaTRY0.51400.51560.51380.51600.5125
DSTXDR5.77035.77485.77415.75955.7750

Curs valutar 9 decembrie 2020. Euro

Euro a crescut în ultimele zile și pare că se apropie tot mai mult de valoarea de 4,9 lei, despre care vorbesc specialiștii. Ieri, 8 decembrie, moneda unică europeană a ajuns la 4.8735 lei, după ce luni costa 4.8733 lei.

Curs valutar 9 decembrie 2020. Dolarul american

Dolarul american nu a mai crescut de ceva timp, însă nici nu a avut parte de scăderi drastice. Pe 8 decembrie, a ajuns la 4.0212 lei, scăzând considerabil.

Gramul de aur a crescut considerabil. Valoarea acestuia a crescut cu 3.7162 lei, iar gramul a ajuns la 240.8446 lei. Anul acesta, cursul mediu al gramului de aur a fost de 241.6587 lei. Cea mai mare valoare a fost atinsă la data de 7 august 2020, respectiv 271.0003 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar?

Cursul valutar afișat pe 9 decembrie 2020 poate fi negociat dacă este vorba despre sume mai mari. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă soliciți o negociere. Cu cât suma este mai mare, cu atât mai mult cresc avantajele.

Băncile comerciale negociază cursul valutar din 8 decembrie 2020

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, însă sumele de la care pot porni negocierile sunt: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING. Puține bănci acceptă să negocieze și să ofere un curs apropiat de cel din ziua respectivă.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *