Curs valutar BNR 10 martie 2021. Ce se întâmplă azi cu euro, după o serie de creșteri

4 min de citit
Curs valutar 10 martie 2021. Ce se întâmplă azi cu euro, după o serie de creșteri

Cursul valutar pentru ziua de 10 martie va fi transmis de Banca Națională a României în jurul orei 13:00. Până atunci, vă punem la dispoziție valorile de la ședințele precedente, pentru a vedea în ce fel au evoluat cele mai importante monede ale lumii, precum euro, dolarul american sau lira sterlină.

Curs interbancar 10 martie 2021

Cursul zilei de azi apare în jurul orei 13.00. Acesta va fi valabil până mâine la același oră, când apar alte valori. BNR anunță cursul, dar valorile nu vor fi aceleași la toate băncile. Fiecare decide unde să schimbe bani și de serviciile cărei bănci să beneficiezi, în funcție de avantaje.

Curs Valutar BNR valabil astăzi 10.03.2021

ValutaSimbol10.03.202109.03.202108.03.202105.03.202104.03.2021
EuroEUR4.88634.88494.88384.88314.8784
Dolarul SUAUSD4.10844.10364.11184.09244.0503
Francul elvetianCHF4.41464.40704.40604.40654.3880
Lira sterlinaGBP5.70635.69535.69175.64785.6437
gramul de aurXAU226.1467224.7611223.8171223.0612223.2049
Dolarul australianAUD3.16233.16333.15023.13523.1499
Leva bulgareascaBGN2.49832.49762.49702.49672.4943
Dolarul canadianCAD3.24703.25623.24193.21973.2009
Coroana cehaCZK0.18630.18610.18520.18540.1861
Coroana danezaDKK0.65710.65690.65680.65660.6561
Lira egipteanaEGP0.26120.26090.26170.26070.2579
100 Forinti maghiari100HUF1.33101.33251.32971.33331.3375
100 Yeni japonezi100JPY3.77693.77423.78903.77073.7737
Leul moldovenescMDL0.23320.23270.23090.23090.2302
Coroana norvegianaNOK0.48450.48440.47990.47690.4747
Zlotul polonezPLN1.06801.06591.06431.06611.0720
Rubla rusescaRUB0.05550.05550.05510.05480.0549
Coroana suedezaSEK0.48190.48130.47960.47960.4799
Lira turceascaTRY0.54160.53770.53940.54540.5428
DSTXDR5.86485.85905.86475.84825.8171

Curs valutar EURO

Euro a avut parte de o evoluție interesantă în ultima perioadă. Câteva zile la rând, a avut parte de mai multe scăderi, dar nu a fost vorba de ceva drastic. Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, marți că un euro a costat 4,8849 lei, în creştere cu 0,02% faţă de nivelul de 4,8838 lei pentru un euro, valoarea de luni.

Curs valutar Dolar american

Dolarul american a avut parte și el de mai multe fluctuații de-a lungul timpului. Moneda a scăzut marţi cu 0,20%, la 4,1036 lei, spre deosebire de ziua de luni, când a costat 4,1118 lei.

Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar.

Lira sterlină a rămas ieri la 5,69 lei, aproape de cursul anunţat de BNR în şedinţa precedentă.

Gramul de aur a ajuns pe 9 martie la 224.7611 lei, crescând cu 0.9440 lei față de ședința de pe 8 martie. Gramul de aur începe să se ridice treptat, spre deosebire de finalul lunii februarie, când acesta a scăzut drastic.

Specialiștii cred că euro va continua să crească și că moneda se apropie de valoarea de 5 lei. Deși spuneau că la finalul anului trecut, euro va ajunge la 4,9 lei, nu s-a întâmplat acest lucru, dar economiștii sunt optimiști acum.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *