Curs valutar BNR 11 martie. Euro a scăzut azi, după mai multe creșteri

4 min de citit
Curs valutar BNR 11 martie. Cât valorează euro azi, după șase creșteri consecutive

Cursul valutar de pe 11 martie va fi comunicat de Banca Națională a României în această zi, în jur de ora 13.00. Informațiile vor fi actualizate de HUFF în timp util, imediat ce noile valori sunt disponibile. Vezi cum au evoluat euro, dolarul american și lira sterlină, principalele monede ale lumii.

Cursul valutar al zilei de 11 martie

Curs Valutar BNR valabil astazi 11.03.2021

ValutaSimbol11.03.202110.03.202109.03.202108.03.202105.03.2021
EuroEUR4.88544.88634.88494.88384.8831
Dolarul SUAUSD4.08324.10844.10364.11184.0924
Francul elvetianCHF4.41424.41464.40704.40604.4065
Lira sterlinaGBP5.70125.70635.69535.69175.6478
gramul de aurXAU227.7951226.1467224.7611223.8171223.0612
Dolarul australianAUD3.17473.16233.16333.15023.1352
Leva bulgareascaBGN2.49782.49832.49762.49702.4967
Dolarul canadianCAD3.24563.24703.25623.24193.2197
Coroana cehaCZK0.18630.18630.18610.18520.1854
Coroana danezaDKK0.65690.65710.65690.65680.6566
Lira egipteanaEGP0.25960.26120.26090.26170.2607
100 Forinti maghiari100HUF1.33451.33101.33251.32971.3333
100 Yeni japonezi100JPY3.76543.77693.77423.78903.7707
Leul moldovenescMDL0.23290.23320.23270.23090.2309
Coroana norvegianaNOK0.48590.48450.48440.47990.4769
Zlotul polonezPLN1.06631.06801.06591.06431.0661
Rubla rusescaRUB0.05540.05550.05550.05510.0548
Coroana suedezaSEK0.48320.48190.48130.47960.4796
Lira turceascaTRY0.54880.54160.53770.53940.5454
DSTXDR5.84635.86485.85905.86475.8482

Cursul valutar al acestei zile este transmis de BNR. Noile valori apar în jurul orei 13.00 și sunt valabile până mâine, la aceeași oră. Ziua de vineri este ultima zi bancară a săptămânii, iar valorile acestea pot fi folosite până luni, la noile cotații.

Curs valutar Euro

Euro a avut parte de creșteri semnificative în ultima perioadă. La ultimele șase ședințe ale monedei europene, au fost anunțate doar vești bune, fiind vorba doar de creșteri. Și ieri, 10 martie, euro a crescut la 4.8863 lei, după ce miercuri costa 4.8849 lei. Moneda se apropie tot mai mult de valoarea de 4,9, așa cum susțin de ceva timp economiștii.

Curs valutar dolar american

Dolarul american nu se lasă nici el mai prejos. Ultimele ședințe au fost unele favorabile acestei monede, având în vedere că a crescut semnificativ, ajungând pe 10 martie la 4,1036 lei.

Cele două monede au parte de evoluții interesante. Rămâne de văzut la ce valoare ajung acestea azi, la ședința de la ora 13.00.

Premierul Florin Cîțu, promisiuni după promulgarea bugetului pe 2021

Legea bugetului pe 2021 a fost promulgată. Premierul susține că bugetul acestui an este cel mai echilibrat de la Revoluție încoace și le promite românilor că sunt planuri importante în dezbatere în acest sens. Mai mult, nu mai este loc de scuze, pentru că noile condiții sunt favorabile.

„Gata! Legea bugetului a fost promulgată! Avem cel mai echilibrat buget din ultimii 30 de ani, un buget care se concentrează pe investiții.
Am promis, am făcut! De acum nu mai există scuze. Românii așteaptă multe de la noi și nu-i vom dezamăgi!”, a scris Florin Cîțu, pe pagina sa de Facebook.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *