Curs valutar BNR 24 martie 2021. Euro scade miercuri

4 min de citit

Cursul valutar BNR de pe 24 martie apare în jurul orei 13.00 și ele valabil până mâine la aceeași oră, când apar noile cotații. Urmărește evoluția monedelor care te interesează și vezi la ce valoare au ajuns. Află cât costă un euro, dolarul american sau lira sterlină azi. HUFF.ro actualizează noile informații imediat ce sunt disponibile.

Curs valutar EURO miercuri, 24 martie

Curs Valutar BNR valabil astazi 24.03.2021

ValutaSimbol24.03.202123.03.202122.03.202119.03.202118.03.2021
EuroEUR4.88864.88884.88504.88584.8876
Dolarul SUAUSD4.13484.11364.10264.10674.0931
Francul elvetianCHF4.41914.42574.42744.42294.4206
Lira sterlinaGBP5.66665.66035.68065.71915.7195
gramul de aurXAU230.1503230.1267228.4416229.4042228.2670
Dolarul australianAUD3.14823.15213.16833.18453.1981
Leva bulgareascaBGN2.49952.49962.49762.49802.4990
Dolarul canadianCAD3.28443.26843.28303.29183.2999
Coroana cehaCZK0.18580.18650.18720.18700.1869
Coroana danezaDKK0.65750.65740.65690.65700.6573
Lira egipteanaEGP0.26240.26150.26080.26190.2601
100 Forinti maghiari100HUF1.33671.33371.32981.32821.3295
100 Yeni japonezi100JPY3.80293.79173.77183.77303.7539
Leul moldovenescMDL0.23050.23000.23060.23010.2314
Coroana norvegianaNOK0.48120.47950.48010.48230.4858
Zlotul polonezPLN1.05611.06141.05901.05771.0569
Rubla rusescaRUB0.05440.05420.05510.05560.0555
Coroana suedezaSEK0.48060.48010.48050.48090.4820
Lira turceascaTRY0.51880.51670.51330.56790.5491
DSTXDR5.88385.86725.85725.86435.8531

Un euro= 4.8886 lei

Euro a atins marţi un nou maxim istoric, fiind al optulea din această lună. Astfel, moneda europeană a ajuns la 4,8888 lei, de la 4,8879 lei. Deși creșterea nu este mare, se pare că luna martie a fost favorabilă pentru moneda unică europeană.

Curs valutar dolarul american

Un dolar= 4.1348 lei

Dolarul american a crescut uşor la 4,1136 lei, de la 4,1026 lei. Nici dolarul nu se lasă mai prejos și a avut parte de creșteri considerabile în ultima perioadă. Totuși, nu a mai atins de ceva timp valori-record, dar nici nu și-a pierdut din valoare.

Lira sterlină

O liră= 5.6666 lei

Leul a câștigat teren în fața lirei sterline, care a ajuns ieri la 5,6603 lei, de la 5,6806 lei, cât era în şedinţa precedentă.

Gramul de aur s-a apreciat marți cu 1,6851 lei la 230,1267 lei. Luni, 22 martie, metalul prețios se vindea cu 228.4166 de lei.

Criptomonedele pot fi riscante

Preşedintele Rezervei Federale a SUA, Jerome Powell, a atras atenția americanilor cu privire la criptomonede, pe care Federația le numește „criptoactive” , deoarece volatilitatea lor subminează capacitatea lor de stocare a valorii. Astfel, Jerome Powell atrage atenția asupra riscurilor din spatele bitcoin şi ale altor criptomonede

„Ele sunt extrem de volatile, vezi bitcoin, şi prin urmare nu sunt într-adevăr de folos pentru stocarea valorii. Ele sunt mai mult un activ pentru speculaţii. Prin urmare, nu sunt folosite în mod special ca metodă de plată. În principal, sunt mai degrabă un substitut pentru aur decât pentru dolar”, a afirmat Powell la un summit virtual găzduit de Banca Reglementelor Internaţionale (BIS).

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *