Curs valutar BNR 27 noiembrie. Euro și dolarul au scăzut

4 min de citit
Curs valutar BNR 27 noiembrie. Urmărește evoluția celor mai cunoscute monede

Curs valutar BNR 27 noiembrie. Noile valori ale celor mai cunoscute monede ale lumii vor fi prezentate de Banca Națională a României (BNR) în jurul orei 13.00. Între timp, puteți verifica cum au evoluat în ultima perioadă euro, lira sterlină sau dolarul american, consultând informațiile pe care le punem la dispoziție. Imediat după ce BRD va actualiza datele, HUFF.ro le va publica aici.

ValutaSimbol27.11.202026.11.202025.11.202024.11.202023.11.2020
EuroEUR4.87354.87384.87304.87034.8732
Dolarul SUAUSD4.08754.09224.09694.09804.1013
Francul elvetianCHF4.50814.50424.49274.49024.5070
Lira sterlinaGBP5.44715.46215.45635.47385.4820
gramul de aurXAU237.6576238.7471238.3938239.0541246.1113
Dolarul australianAUD3.01483.01273.00763.01073.0073
Leva bulgareascaBGN2.49182.49192.49152.49012.4917
Dolarul canadianCAD3.14633.14603.14843.14403.1427
Coroana cehaCZK0.18620.18640.18590.18550.1851
Coroana danezaDKK0.65490.65490.65480.65420.6543
Lira egipteanaEGP0.26130.26130.26160.26200.2624
100 Forinti maghiari100HUF1.34621.35001.34971.34871.3521
100 Yeni japonezi100JPY3.92873.92423.92323.92963.9539
Leul moldovenescMDL0.23760.23820.23870.23800.2388
Coroana norvegianaNOK0.46160.46100.46060.45570.4560
Zlotul polonezPLN1.08621.08941.09011.09011.0909
Rubla rusescaRUB0.05380.05410.05410.05390.0540
Coroana suedezaSEK0.47950.48010.48010.47690.4774
Lira turceascaTRY0.52170.51930.51470.51350.5275
DSTXDR5.83395.83815.84105.84235.8509

Curs valutar 27 noiembrie 2020. Euro

Conform informațiilor oferite de BNR ieri, pe 26 noiembrie, euro a ajuns la 4,8738 lei. Astfel, , moneda unică europeană înregistrează o creștere de 0,0009 unități față de valoarea 4,8730 lei, înregistrată miercuri. Marți, euro a scăzut la 4.8703 lei, după ce, pe 23 noiembrie, moneda unică europeană a costat 4.8732 lei. Cursul maxim Euro este 4.8595 lei, înregistrat la data de 17 septembrie 2020.

Dolarul american

Dolarul a avut parte de o scădere la cotația din ziua de 26 noiembrie. Astfel, dolarul american a fost cotat la 4,0922 lei, înregistrând o scădere de 0,0047 față de cursul valutar din 25 noiembrie, când această monedă ajunsese la 4,0969 lei. Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar, iar de atunci nu a mai avut valori prea mari.

Curs valutar BNR 27 noiembrie. Lira sterlină

Lira sterlină a crescut și ea joi, alături de euro. Joi, 26 noiembrie, lira sterlină a fost cotată la 5,4621 lei. Moneda britanică a înregistrat astfel o creștere de 0,0058 unități față de ședința din 25 noiembrie, când ajunsese la valoarea 5,4563 lei.

ROBOR la 3 luni stagnează la 2,04, în vreme ce ROBOR la 6 luni a înregistrat o ușoară creștere, ajungând până la 2,11.

Economiștii au explicat de ce crește euro în această perioadă. Astfel, având în vedere că trecem printr-o perioadă grea din punct de vedere economic din cauza pandemiei, oamenii se îndreaptă spre monede mai puternice. Deci este cerere mai mare pentru euro și mai mică pentru lei, așa cum spune Irina Chițu, economist.

 

 

 

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *