Curs valutar BNR 7 septembrie 2020. Ce valoare are euro în prima zi a săptămânii

4 min de citit
Curs valutar BNR 7 septembrie 2020. Ce valoare are euro în prima zi a săptămânii

Banca Națională a României (BNR) va emite un nou curs valutar pentru ziua de luni, 7 septembrie, prima zi bancară a săptămânii, la ora 13:00. Până atunci, vă punem la dispoziție cursul valutar valabil până în acest moment, publicat vineri, 4 septembrie. Mai jos apar valorile celor mai cunoscute monede ale lumii.

SimbolDenumire07.09.2020
EUR  Euro4.8552+0.0060
USD  Dolarul SUA4.1033+0.0118
XAU  Gramul de aur254.3871-0.7980
AUD  Dolarul australian2.9892+0.0055
CAD  Dolarul canadian3.1311+0.0057
CHF  Francul elveţian4.4899-0.0041
CZK  Coroana cehă0.1831-0.0004
DKK  Coroana daneză0.6525+0.0008
EGP  Lira egipteană0.2596+0.0008
GBP  Lira sterlină5.4142-0.0282

Curs valutar BNR 7 septembrie 2020. Ce valoare are euro în prima zi a săptămânii

Moneda unică europeană s-a aflat în instabilitate în ultima perioadă, în special în săptămâna care a trecut. Astfel, în ultima zi bancară a lunii august, euro a costat 4,8404 lei, iar marți a ajuns la 4.8393 lei. Miercuri a atins valoarea de 4,8409, iar joi a crescut din nou, până la 4.8442. Vineri a atins valoarea de 4.8442 lei.

Dolarul american

Dolarul american a avut o evoluție săptămâna trecută. De la 4.0631 lei în ultima zi a lunii august, pe 1 septembrie a scăzut la 4.0395 lei, iar pe 2 a ajuns la 4.0790. Joi a avut parte de o altă creștere, până la 4.0940 lei, iar vineri a scăzut ușor la 4.0915 lei.

Lira sterlină

Lira sterlină a crescut și ea în cadrul săptămânii trecute. De la 5.4077 lei în ultima zi a verii, 31 august, a ajuns vineri, 4 septembrie, la 5.4424 lei. Această valoare a mai fost depășită doar miercuri, când a costat 5.4502 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar?

Cursul valutar afișat pe 7 septembrie 2020 poate fi negociat dacă aveți sume mai mari de bani. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le ceri asta.

Cu cât suma este mai mare, poți ajunge să cumperi euro sau să-l vinzi la casele de schimb valutar chiar aproape de cursul BNR din 7 septembrie 2020.

Băncile comerciale negociază curul valutar din 14 august 2020

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, dar sumele de la care pot porni discuții de negociere încep de la: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING; poate fi negociat față de cursul de schimb al băncii, însă rare sunt băncile comerciale care ajung să cumpere cu un curs valutar apropiat de cel oferit de BNR luni, 7 septembrie.

BancaCumpărare  EUROVânzare  EUROPrimescDiferența (RON)
Akcenta4.83324.8769483.32
Credit Europe4.82004.9000482.00
IdeaBank4.81704.8830481.70
PatriaBank4.81454.8985481.45
Credit Agricole4.81004.9000481.00
Libra Bank4.81004.9400481.00
CEC4.81004.8900481.00
Banca Romaneasca4.80404.9540480.40
Intesa Sanpaolo Bank4.80054.8944480.05
First Bank (Piraeus)4.80004.9100480.00
UniCredit4.80004.9200480.00
ProCreditBank4.79554.9130479.55
Alpha Bank4.79504.9150479.50
Raiffeisen Bank4.79224.9174479.22
Banca Transilvania4.79004.9100479.00
Banca Feroviara4.78304.9330478.30
BCR4.78204.9270478.20
OTP Bank4.78004.9200478.00
BRD SocGen4.78004.9300478.00
ING4.75814.9523475.81
Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *