Curs valutar BNR 9 martie 2021. Euro revine pe poziții și crește din nou

4 min de citit
Curs valutar BNR 9 martie 2021. Euro revine pe poziții

Cursul valutar de azi este publicat în jurul orei 13.00 și rămâne valabil până mâine, la aceeași oră. Informații oferite de BNR vor apărea și pe HUFF în timp util. Urmărește curs valutar 9 martie pentru a vedea evoluția celor mai utilizate monede ale lumii. Vezi dacă euro, dolarul american sau lira sterlină cresc în această zi.

Curs valutar interbancar 9 martie

ValutaSimbol09.03.202108.03.202105.03.202104.03.202103.03.2021
EuroEUR4.88494.88384.88314.87844.8768
Dolarul SUAUSD4.10364.11184.09244.05034.0341
Francul elvetianCHF4.40704.40604.40654.38804.4048
Lira sterlinaGBP5.69535.69175.64785.64375.6412
gramul de aurXAU224.7611223.8171223.0612223.2049223.8538
Dolarul australianAUD3.16333.15023.13523.14993.1550
Leva bulgareascaBGN2.49762.49702.49672.49432.4934
Dolarul canadianCAD3.25623.24193.21973.20093.1981
Coroana cehaCZK0.18610.18520.18540.18610.1867
Coroana danezaDKK0.65690.65680.65660.65610.6559
Lira egipteanaEGP0.26090.26170.26070.25790.2578
100 Forinti maghiari100HUF1.33251.32971.33331.33751.3414
100 Yeni japonezi100JPY3.77423.78903.77073.77373.7723
Leul moldovenescMDL0.23270.23090.23090.23020.2314
Coroana norvegianaNOK0.48440.47990.47690.47470.4773
Zlotul polonezPLN1.06591.06431.06611.07201.0758
Rubla rusescaRUB0.05550.05510.05480.05490.0547
Coroana suedezaSEK0.48130.47960.47960.47990.4822
Lira turceascaTRY0.53770.53940.54540.54280.5472
DSTXDR5.85905.86475.84825.81715.8044

Astăzi aflăm cum evoluează principalele monede ale lumii, după o perioadă în care au avut parte de o mai multe fluctuații. Vezi la ce valoare ajunge euro, dolarul american sau lira sterlină pe data de 9 martie. Noile informații le veți primi în jurul orei 13.00, când Banca Națională a României anunță noul curs valutar.

Curs valutar Euro

Moneda unică europeană a crescut săptămâna trecută și a început-o și pe aceasta cu o evoluție semnificativă. O perioadă bună de timp, euro a scăzut considerabil și ne temeam că nu va mai reveni pe poziții. Totuși, specialiștii nu și-au pierdut speranța și au explicat că succesul euro nu se oprește aici și, cu siguranță, în curând va ajunge la valoarea de 5 lei. Pe 8 martie, euro a ajuns la 4.8838 lei.

Curs valutar dolarul american

Nici dolarul american nu se lasă mai prejos. În ultimele zile a avut mai multe creșteri semnificative, care l-au adus la valoarea de 4.1118 lei. La finalul săptămânii trecute, dolarul a notat o valoare de 4.0924 lei.

A fost promulgată Legea bugetului de stat

Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a promulgat luni, 8 martie 2021, Legea bugetului de stat și Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2021. Proiectul legii bugetului asigurărilor sociale de stat pe 2021 a fost votat de Camera Deputaților și Senat fără amendamente.

Preşedintele Iohannis a semnat următoarele decrete:

    • Decret privind promulgarea Legii pentru aprobarea plafoanelor unor indicatori specificaţi în cadrul fiscal-bugetar pe anul 2021 (PL-x 111/23.02.2021);
    • Decret privind promulgarea Legii bugetului de stat pe anul 2021 (PL-x 109/23.02.2021);
    • Decret privind promulgarea Legii bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2021 (PL-x 110/23.02.2021).
Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *