Curs valutar marți 8 septembrie 2020. Cât costă azi un euro

5 min de citit
Curs valutar marți 8 septembrie 2020. Cât costă azi un euro

Banca Națională a României (BNR) va emite un nou curs valutar pentru ziua de marți, 8 septembrie, cea de-a doua zi a bancară a săptămânii, în jurul orei 13:00. Până la actualizarea datelor, vă comunicăm valorile celor mai importante monede ale lumii valabile până în acest moment, inclusiv cele publicate luni, 7 septembrie.

Curs Valutar BNR valabil astazi 8.09.2020

ValutaSimbol08.09.202007.09.202004.09.202003.09.202002.09.2020
EuroEUR4.85454.85524.84924.84424.8409
Dolarul SUAUSD4.11364.10334.09154.09404.0790
Francul elvetianCHF4.47654.48994.49404.49524.4784
Lira sterlinaGBP5.37545.41425.44245.44355.4502
gramul de aurXAU253.9048254.3871255.1851254.6004258.1701
Dolarul australianAUD2.98512.98922.98372.98882.9966
Leva bulgareascaBGN2.48202.48242.47932.47682.4751
Dolarul canadianCAD3.12923.13113.12543.12893.1225
Coroana cehaCZK0.18300.18310.18350.18420.1839
Coroana danezaDKK0.65240.65250.65170.65110.6505
Lira egipteanaEGP0.26030.25960.25880.25940.2578
100 Forinti maghiari100HUF1.34621.34841.34861.35401.3531
100 Yeni japonezi100JPY3.86813.86303.85253.84963.8429
Leul moldovenescMDL0.24740.24690.24730.24570.2426
Coroana norvegianaNOK0.45780.45920.46020.46100.4654
Zlotul polonezPLN1.09241.08941.08931.09591.0971
Rubla rusescaRUB0.05390.05420.05450.05440.0551
Coroana suedezaSEK0.46780.46860.46800.46880.4700
Lira turceascaTRY0.54960.54990.55010.55020.5522
DSTXDR5.80815.80415.79365.79345.7820

Curs valutar marți 8 septembrie 2020. Cât costă azi un euro

Moneda unică europeană s-a aflat în instabilitate în ultima perioadă, fără a se menține pe un singur trend, în special în săptămâna care a trecut. Astfel, în ultima zi bancară a lunii august, euro a costat 4,8404 lei, iar marți a ajuns la 4.8393 lei. Miercuri a crescut la 4,8409 lei. La fel și joi, când a ajuns la 4.8442 lei. Vineri a atins valoarea de 4.8492 lei. Săptămâna aceasta a început în forță, ajungând la 4.8552 lei.

Dolarul american

Dolarul american a avut o evoluție semnificativă săptămâna trecută. De la 4.0631 lei în ultima zi a lunii august, pe 1 septembrie a scăzut la 4.0395 lei, iar pe 2 a crescut la la 4.0790. Valoarea dolarului s-a ridicat din nou joi, până la 4.0940 lei, iar vineri a scăzut ușor la 4.0915 lei. Luni a început săptămâna în creștere, costând 4.1033 lei.

Lira sterlină

Lira sterlină a crescut și ea în cadrul săptămânii trecute. În ultima zi de vară a avut valoare de  5.4077 lei, iar vineri, 4 septembrie, a crescut până la 5.4424 lei. Această valoare a mai fost depășită doar miercuri, când a costat 5.4502 lei. Lira a început această săptămână cu o ușoară scădere: 5.4142 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar?

Cursul valutar afișat pe 8 septembrie 2020 poate fi negociat doar dacă este vorba de sume mari. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le oferi această propunere.

Cu cât suma este mai mare, poți ajunge să cumperi euro sau să-l vinzi la casele de schimb valutar chiar aproape de cursul BNR din 8 septembrie 2020.

Băncile comerciale negociază curul valutar din 8 septembrie 2020

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, dar sumele de la care pot porni discuții de negociere încep de la: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING; poate fi negociat față de cursul de schimb al băncii, însă rare sunt băncile comerciale care ajung să cumpere cu un curs valutar apropiat de cel oferit de BNR luni, 7 septembrie.

BancaCumpărare  EUROVânzare  EUROPrimescDiferența (RON)
Akcenta4.83744.8811483.74
IdeaBank4.82204.8880482.20
Credit Europe4.82004.9000482.00
PatriaBank4.81554.8995481.55
CEC4.81004.8900481.00
Libra Bank4.81004.9400481.00
Credit Agricole4.81004.9000481.00
Banca Romaneasca4.80574.9557480.57
Alpha Bank4.80304.9230480.30
First Bank (Piraeus)4.80004.9100480.00
UniCredit4.80004.9200480.00
ProCreditBank4.79954.9160479.95
Intesa Sanpaolo Bank4.79814.8919479.81
Raiffeisen Bank4.79624.9202479.62
Banca Transilvania4.79004.9100479.00
OTP Bank4.79004.9300479.00
BCR4.78804.9330478.80
Banca Feroviara4.78104.9310478.10
BRD SocGen4.77604.9260477.60
ING4.76234.9567476.23
Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *