Ucraina - Irlanda de Nord se disputa joi, in Grupa C de la Euro 2016. Afla aici scorul live, rezultatul final si vezi rezumatul video.

Euro 2016. Ucraina – Irlanda de Nord, scor final 0-2. Rezumat video

Ucraina Irlanda de Nord la Euro 2016

Update, ora 20.52: Rezultat final Ucraina – Irlanda de Nord, 0-2. McGinn inchide tabela in prelungiri, iar nord-irlandezii reusesc prima victorie la un CE, dupa cel mai slab meci de pana acum de la acest turneu. Ucraina a jucat foarte slab si este aproape de eliminare.

Update, ora 20.45: Sase minute de prelungire pentru acest meci!

Update, ora 20.41: Momente de confuzie pe teren, dupa ce nord-irlandezii au vrut sa faca o schimbare, dar s-au razgandit. Norwood a luat un cartonas galben.

Update, ora 20.33: Suntem in minutul 75, iar Irlanda de Nord conduce in continuare. Meciul este insa unul slab pentru un Campionat European. Ucrainienii par o echipa neputincioasa pana acum.

Update, ora 20.26: Ocazie Ucraina! Kovalenko prinde un sut puternic din afara careului, dar mingea se duce pe langa poarta. Totodata, Zozulya l-a inlocuit pe Seleznyov.

Update, ora 20.22: Sydorchuk ia cartonasul galben. Ucraina joaca slab si nu pare sa puna probleme nord-irlandezilor care se apara bine si mentin rezultatul.

Update, ora 20.16: Meciul a fost reluat.

Update, ora 20.12: Meci intrerupt! Grindina care a inceput sa cada la Lyon il forteaza pe arbitru sa trimita jucatorii la cabine pana cand vremea va fi mai favorabila pentru fotbal!

Update, ora 20.11: Norwood trage de la distanta. Pyatov retine.

Update, ora 20.10: Ploaia torentiala pare sa le puna probleme fundasilor ucraineni, care au inceput sa aiba interventii imprecise.

Update, ora 20.04: Gol Irlanda de Nord! Gol McAuley! Fundasul reia cu capul o centrare venita din lovitura libera! Scorul este 0-1.

Update, ora 20.03: O prima sansa pentru Ucraina la lovitura de cap a lui Seleznyov, dupa un corner.

Update, ora 20.00: A inceput repriza secunda. Ploaia s-a intensificat la Lyon.

Update, ora 19.45: Final de prima repriza, scorul intre Irlanda de Nord si Ucraina este 0-0. A fost o repriza cu fotbal putin, in care ambele echipe au parut lipsite de viziune si de determinare.

Update, ora 19.41: Ocazie Irlanda de Nord! Pyatov are dificultati in a respinge sutul-centrare al lui Pyatov.

Update, ora 19.39: Finalul de prima repriza pare sa apartina nord-irlandezilor, care au inceput sa isi intensifice atacurile la poarta lui Pyatov.

Update, ora 19.34: O prima ocazie de gol mai insemnata pentru Irlanda de Nord, in urma unui corner. Craig Cathcart trimite pe langa poarta!

Update, ora 19.28: Washington cere penalty la un duel cu fundasii ucraineni. Arbitrul nu acorda nimic.

Update, ora 19.23: Rakitsky prinde un sut cu pamantul, insa nu ii pune probleme portarului nord-irlandez.

Update, ora 19.20: A inceput sa ploua torential la Lyon, ramane de vazut ce echipa se va descurca mai bine pe gazonul ud.

ukraina

Update, ora 19.15: Dupa primele 15 minute, Ucraina are o posesie mult superioara Irlandei de Nord, insa ocaziile intarzie sa apara. Scorul este 0-0.

Update, ora 19.08: Inceput timid de meci din partea ambelor parti. Ucraina este echipa care are initiativa, in timp ce Irlanda de Nord face un joc de asteptare.

Update, ora 19.04: Prim sut al lui Dallas, dar Pyatov retine fara probleme.

Update, ora 19.02: Meciul a inceput! Partida este arbitrata de cehul Kralovec.

Ucraina si Irlanda de Nord se infrunta intr-un meci contand pentru grupa C de la Euro 2016. Ambele echipe au inregistrat infrangeri in primele meciuri, ucrainenii cedand in fata germanilor, in timp ce nord-irlandezii au pierdut disputa cu Polonia.

Meciul dintre Ucraina si Irlanda de Nord este cel care va decide, cel mai probabil, ocupanta locului 3 in aceasta grupa, iar selectionata est-europeana pare favorita la prima vedere.

Vezi aici rezultate de la Euro 2016 si clasamentele grupelor!

Lotul Ucrainei la Euro 2016

Portari: Andriy Pyatov (Shakhtar Donetsk), Denys Boyko (Besiktas), Mykyta Shevchenko (Zorya).

Fundasi: Evhen Khacheridi (Dynamo Kiev), Bohdan Butko (Amkar), Artem Fedetskyi (Dnipro), Oleksandr Karavaev (Zorya), Oleksandr Kucher (Shakhtar Donetsk), Yaroslav Rakytskyi (Shakhtar Donetsk), Vyacheslav Shevchuk (Shakhtar Donetsk).

Mijlocasi: Serhiy Rybalka (Dynamo Kiev), Denys Garmash (Dynamo Kiev), Serhiy Sydorchuk (Dynamo Kiev), Andriy Yarmolenko (Dynamo Kiev), Evhen Konoplyanka (Sevilla), Ruslan Rotan (Dnipro), Taras Stepanenko (Shakhtar Donetsk), Viktor Kovalenko (Shakhtar Donetsk), Anatolyi Tymoschuk (Kairat), Oleksandr Zinchenko (UFA).

Atacanti: Roman Zozylya (Dnipro), Pylyp Budkivskyi (Zorya), Evhen Seleznyov (Shakhtar Donetsk).

Antrenor: Mikhail Fomenko.

Lotul Irlandei de Nord la Euro 2016

Portari: Roy Carroll (Linfield), Alan Mannus (St Johnstone), Michael McGovern (Hamilton Academical)

Fundasi: Chris Baird (Derby), Craig Cathcart (Watford), Jonathan Evans (West Bromwich Albion), Lee Hodson (MK Dons), Aaron Hughes (liber de contarct), Gareth McAuley (West Bromwich Albion), Luke McCullough (Doncaster Rovers), Conor McLaughlin (Fleetwood Town), Patrick McNair (Manchester United)

Mijlocasi: Stuart Dallas (Leeds), Steven Davis (Southampton), Corry Evans, (Blackburn Rovers), Shane Ferguson (Millwall), Niall McGinn (Aberdeen), Oliver Norwood, (Reading), Jamie Ward (Nottingham Forest)

Atacanti: Will Grigg (Wigan), Kyle Lafferty (Norwich City), Josh Magennis (Kilmarnock), Conor Washington (Queens Park Rangers)

Selectioner: Michael O’Neill

Ucraina Irlanda de Nord. Echipe probabile de start

Ucraina: 12 Pyatov, 13 Shevchuk (cpt), 20 Rakitskiy, 3 Khacheridi, 17 Fedetskiy – 6 Stepanenko, 16 Sydorchuk – 10 Konoplyanka, 9 Kovalenko, 7 Yarmolenko – 11 Seleznyov