Handbal Romania - Rusia SCOR 26 - 25 (15 - 12)

Handbal Romania – Rusia SCOR 26 – 25 (15 – 12) – Victorie imensă

România – Rusia handbal scor 26 – 25. Naţionala feminină de handbal a României a învins dramatic echipa Rusiei, campioana olimpică en titre, cu scorul de 26-25 (15-12), duminică, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European din 2018.

Naţionala feminină de handbal a obţinut una din cele mai importante victorii din ultima perioadă, după ce a învins Rusia, campioana olimpică en-titre, cu 26-25, în preliminariile Campionatului European de handbal feminin din 2018. Tricolorele şi-au luat astfel şi revanşa după înfrângerea de miercuri suferită la Togliatti, scor 25-30

EVOLUŢIA SCORULUI ÎN ROMÂNIA – RUSIA

România – Rusia scor 26-25 (FINAL)

18:02 Laura Chiper ratează incredibil de pe semicerc. Apărarea este însă atentă şi Eliza recuperează mingea. România învinge Rusia într-un final dramatic cu 26-25.

19:59 Combinaţie Cristina Neagu – Crina Pintea, pivotul reuşeşte să se întoarcă spre poartă şi să marcheze, 26-24 (min. 58). Denisa Dedu se accidentează şi iese de pe teren. Mia este un minut, România are 26-25 şi atacul.

19:57 Ambros Martin solicită time-out la 25-24, cu 2 minute şi jumătate înainte de final.

19:54 Faza superbă creată de România. Băcăoanu ajunge singură pe semicerc după câteva combinaţii ale echipei şi înscrie pentru 25-23 (min. 55). A crescut mult şi nivelul de apărare din ultimele minute.

19:52 Gol de excepţie marcat de Eliza Buceschi. România revine în avantaj după câteva minute grele, 24-23 (min. 53).

19:51 Vine un gol şi de la distanţă, marca ”Ana Maria Dragut”, 23-23.

19:48 Se intră la egalitate în ultimele 10 minute, 22-22. Ultimele două goluri au aparţinut jucătoarelor de la HCM Rm. Vâlcea, Băcăoanu şi Florică.

19:45 Egalitate! Eliza Buceschi este MVP-ul din teren în aceste minute. Ea marchează al patrulea gol consecutiv pentru echipă şi restabileşte egalitatea, 20-20 (min. 48).

19:43 Ultimele minute îi aparţin Elizei Buceschi. Coordonatorul de joc obţine o aruncare de la 7 metri, pe care o transformă cu siguranţă, 19-20 (min. 46).

19:39 După 10 minute fără gol, Eliza Buceschi marchează de la 7 metri: scor 17-19 (min. 44). Tot Eliza reduce din diferenţă, 18-19, la atacul imediat următor, obţinând şi o eliminare de 2 minuite în tabăra adversă.

19:35 România trece prin clipe grele, Rusia se desprinde la 18-16. De necrezut! Ambros Martin cere time-out.

19:34 Rusia trece în avantaj, după un gol marcat de Kuznetsova în poarta goală, 16-17.

19:32 României nu-i intră aproape nimic în această parte secundă. Cristina Neagu trimite în bară de la 7 metri. La faza imediat următoare, Rusia egalează, 16-16 (min. 40). Naţionala este şi în inferioritate, după 2 minute văzute de Dragut.