JO 2016 10 AUGUST. Program JO 2016 10 August – LIVE TEXT

10.08.2016
JO 2016 10 AUGUST. Program JO 2016 10 August – LIVE TEXT

Horia Tecau si Florin Mergea, primii tenismeni romani care au reusit sa ajunga pana in careul de asi la Jocurile Olimpice, vor evolua, miercuri, impotriva cuplului american Jack Sock/Steve Johnson.

Update 18:05 Minutul 30: Romania – Muntenegru 11-9 – Echipa Romaniei a terminat excelent prima repriza.

Update 18:00: Minutul 25: Romania – Muntenegru 8-7 – O perioada de joc buna pentru echipa noastra. Paula Ungureanu a reusit sa nu primeasca gol, iar Neagu si Manea au inscris pentru a le aduce pe „tricolore” in avantaj., potrivit digisport.ro.

Update 17:55: Minutul 20: Romania – Muntenegru 6-7 – Laura Chiper si Eliza Buceschi, de la 7 metri, au inscris pentru „tricolore”, care din nou nu au profitat de o eliminare de 2 minute a Milena Raicevic. Emblematica e faza in care Buceschi si Chiper au ratat pe rand din situatii excelente, blocate de portar, respectiv de bara, potrivit digisport.ro

Update 17:50: Minutul 15: România – Muntenegru 4-5 – Golurile marcate de Jovanka Radicevic si Suzana Lazovic le-au adus pe muntenegrence in avantaj, in timp ce Ardean a semnat prima sa reusita in acest meci. Continua perioada slaba a Cristinei Neagu, care a trimis in bara de la 9 metri.

Update 17:30: Romania isi joaca astazi, de la ora 17:30, ultima sansa de a mai avea posibilitati reale la sferturile competitiei de handbal de la Jocurile Olimpice, contra Muntenegrului.

Update 10:41: Serena Williams, numarul 1 WTA si campioana olimpica en titre, a fost eliminata in optimile de finala ale probei de simplu feminin din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, fiind invinsa in doua seturi, scor 6-4, 6-3, de ucraineanca Elina Svitolina (20 WTA).

Update 10:25: Perechea Andreea Mitu/Raluca Olaru a fost eliminata in optimile de finala ale turneului olimpic de dublu de la Rio de Janeiro, dupa ce a pierdut in fata cuplului rus Ekaterina Makarova/Elena Vesnina, cap de serie numarul 7, scor 6-1, 6-4.

Citeste si: Sportiv eliminat de la Jocurile Olimpice dupa ce a baut alcool o noapte intreaga

Citeste si: Jocurile Olimpice 2016: Monica Niculescu s-a retras din competitie din cauza durerilor de spate

Programul sportivilor romani din data de 10 august:

Canotaj, ora 14:30 – Laura Oprea/Madalina Beres- dublu rame, semifinale

Scrima, ora 14:30 – Malina Calugareanu – floreta individual, calificari

Canotaj, ora 14:50 – Ionela Lehaci/Gianina Beleaga – dublu vasle categorie usoara, semifinale

Canotaj, ora 15:50 – Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Adelina Bogus, Ioana Strungaru, Laura Oprea, Iuliana Popa, Mihaela Petrila, Madalina Beres, Daniela Druncea – opt rame cu carmaci, recalificari

Natatie, ora 16:04 – Iulia Dascal – 100 metri liber, serii

Tenis, ora 16:45 – Horia Tecau/Florin Mergea – dublu masculin – semifinale

Tenis, ora 17:00 – dublu mixt; Irina Begu/ Horia Tecau cu Agnieszka Radwanska/Lukasz Kubot si Monica Niculescu/Florin Mergea versus Carla Suarez Navarro/David Ferrer.

Handbal, ora 17:30 – Meciul Romania – Muntenegru – faza grupelor

Haltere, ora 18:30 – Florina Hulpan – categoria 69 kg, finala

Scrima, ora 18:45 – Tiberiu Dolniceanu – sabie individual, calificari

Scrima, ora 23:00 – Malina Calugareanu – floreta individual, semifinale si finale

Scrima, ora 00:30 – Tiberiu Dolniceanu – sabie individual, semifinale si finale

Haltere, ora 01:00 – Dumitru Captari – categoria 77 kg, finala

Natatie, ora 04:12 – Iulia Dascal – 100 metri liber, semifinale, informeaza News.ro.