Perechea Irina Begu şi Andreea Mitu a câştigat trofeul BRD Bucharest Open

Perechea română formată din Irina Begu şi Andreea Mitu a câştigat, duminică, trofeul în proba de dublu a turneului de tenis BRD Bucharest Open, după ce a învins în finală cuplul Danka Kovinic (Muntenegru)/Maryna Zanevska (Belgia) cu scorul de 6-3, 6-4.

Jucătoarele române au intrat foarte motivate în meci şi au câştigat pe serviciul adversarelor încă din primul ghem al întâlnirii. Ele şi-au păstrat avantajul deşi cuplul Kovinic/Zanevska a avut 3 mingi de break în ghemul al patrulea.

Ba mai mult, s-au distanţat la 5-2, însă pe fondul unei relaxări a româncelor, Kovinic şi Zanevska au reuşit primul lor break. Begu şi Mitu s-au trezit la timp şi au închis setul pe serviciul adversarelor după 37 de minute de joc.

În setul al doilea cele două perechi au mers cap la cap până în ghemul al cincilea, când cuplul belgiano-muntenegrean a făcut break-ul pe serviciul Andreei Mitu. Româncele au reacţionat rapid şi au reuşit rebreak-ul, egalând situaţia pe tabelă, 3-3. Apoi, în ghemul al zecelea au câştigat pe serviciul adversarelor şi s-au impus cu 6-4.

Begu și Mitu au făcut câteva greșeli

Begu şi Mitu au făcut 2 duble greşeli în acest meci, faţă de cele 4 ale adversarelor, şi au reuşit 2 aşi, faţă de cei 3 ai cuplului Kovinic/Zanevska.

Pentru Irina Begu aceasta a fost a doua finală de dublu consecutivă la Bucureşti, după ce în ediţia trecută şi-a adjudecat trofeul împreună cu Raluca Olaru. Şi pentru Andreea Mitu aceasta a fost a doua finală, ea ratând victoria în 2015 când o avea ca parteneră pe Particia Ţig.

Din cele cinci ediţii de până acum ale turneului, trei au fost câştigate de perechi române: Elena Bogdan/Alexandra Cadanţu (2014), Irina Begu/Raluca Olaru (2017) şi Irina Begu/Andreea Mitu (2018).

Pentru câştigarea trofeului, perechea Irina Begu/Andreea Mitu va încasa 12.300 de dolari şi 280 de puncte WTA, în timp ce finalistele Danka Kovinic (Muntenegru)/Maryna Zanevska (Belgia) vor primi 6.400 de dolari şi 180 de puncte.