Rafael Nadal a câştigat turneul de Mare Şlem de la Roland Garros

Știri

Rafael Nadal a câştigat turneul de Mare Şlem de la Roland Garros. Tenismenul spaniol Rafael Nadal, locul I ATP, a câştigat, duminică, pentru a XI-a oară turneul de la Roland Garros. Asta după ce l-a învins, cu scorul de 6-4, 6-3, 6-2, pe austriacul Dominic Thiem, locul 8 ATP.

Nadal s-a impus în două ore şi 42 de minute şi a câştigat a doua oară consecutiv la Paris. Acesta este al 17-lea trofeu de grand slam din cariera spnaiolului de 32 de ani.

Odată cu victoria de duminică, Nadal îşi păstrează locul I în clasamentul ATP. În afara celor 2.000 puncte ATP, spaniolul primeşte un premiu de 2,2 milioane de euro.

Astfel, Nadal devine al treilea tenismen din istorie care depăşeşte 100 de milioane de dolari din tenis, după sârbul Novak Djokovici şi elveţianul Roger Federer.

Simona Halep a câstigat finala Roland Garros după ce învins-o pe americanca Sloane Stephens într-un meci incredibil. Românca a jucat remarcabil și a reușit să facă față cu brio americancei Sloane Stephens într-un meci care a ținut pe toată lumea cu sufletul la gură.

Rafael Nadal a câștigat turneul de Mare Șlem de la Roland Garros

Astfel, Simona Halep a câștigat marele trofeu la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, după ce s-a impus în fața americancei Sloane Stephens cu scorul 3 – 6, 6 – 4, 6 – 1.

UPDATE: 3 – 6, 6 – 4, 5 – 0 Meci incredibil între Simona Halep și Sloane Stephens.
UPDATE: 3 – 6, 6 – 4, 2 – 0 Simona Halep reușește să facă break.
UPDATE: 3 – 6, 6 – 4, 0 – 0 S-a dat startul setului decisiv, cu Simona la serviciu.
UPDATE: 3 – 6, 5 – 4 Game extrem de important pentru Simona Halep. Românca a câștigat două puncte pentru a-și face setul.
UPDATE: 3 – 6, 4 – 2 Un nou break al româncei. Simona Halep a câştigat patru game-uri.

UPDATE: A început setul II, Simona Halep servește.
UPDATE: 3 – 6 Americanca a câștigat primul set în doar 41 de minute.
UPDATE: 2 – 4 Halep a condus cu 30-0, a fost egalată, dar și-a făcut în final serviciul.
UPDATE: 1 – 4 Americanca își face serviciul și se distanțează în primul set.
UPDATE: 1 – 3 Stephens a jucat foarte bine. A transformat eficient defensiva în ofensivă și a reușit să facă break-ul.
UPDATE: 1 – 2 Americanca a câștigat game-ul la 30.
UPDATE: 1 – 1 Simona contracarează și reușește la rândul său să-și facă primul game la serviciu al partidei.