Romania – Georgia 5-1, intr-un meci amical. Video rezumat

Romania – Georgia a fost un meci in care elevii lui Anghel Iordanescu s-au impus fara prea mari emotii, obtinand o victorie de moral inainte de inceperea Campionatului European din Franta.

Adi Popa a deschis scorul in minutul 2, iar un minut mai tarziu Amisulashvili trimite in proprie poarta, dubland avantajul tricolorilor.

Nicusor Stanciu marcheaza in debutul reprizei secunde (49), iar in minutul 67 Moti inscrie un autogol nefericit si face ca tabela sa indice 3-1.

Torje inscrie din pasa lui Chipciu in minutul 80, iar scorul final al meciului Romania – Georgia, 5-1, este stabilit de capitanul georgian Amisulashvili care mai inscrie inca o data in propria poarta in minutul 87.

Romania incheie astfel seria meciurilor amicale cu un egal (1-1 cu Congo), o infrangere (3-4 cu Ucraina) si o victorie (5-1 cu Georgia).

Pe 13 iunie, Romania deschide Euro 2016 cu partida impotriva Frantei, care va fi transmisa in direct la TV de DolceSport si ProTV.

Vezi si: ALERTA: Meciul Franta – Romania de la Euro 2016, tinta teroristilor

Echipa de start a Romaniei: Tatarusanu – Sapunaru, Grigore, Moti, Rat – Pintilii, Hoban – Popa, Stanciu, Stancu – Andone

Romania Georgia, 3 iunie 2016, Rezumat Video

Lotul Romaniei la Euro 2016

Portari: Ciprian Tatarusanu (AC Fiorentina), Costel Pantilimon (Watford), Silviu Lung (Astra Giurgiu);

Fundasi: Cristian Sapunaru (Pandurii Targu Jiu), Alexandru Matel (Dinamo Zagreb), Vlad Chiriches (SSC Napoli), Valerica Gaman (Astra Giurgiu), Dragos Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moti (Ludogoret Razgrad), Razvan Rat (Rayo Vallecano), Steliano Filip (Dinamo Bucuresti);

Mijlocasi: Mihai Pintilii, Adrian Popa, Alexandru Chipciu, Nicolae Stanciu (toti Steaua Bucuresti), Ovidiu Hoban (Hapoel Be’er Sheva), Andrei Prepelita (Ludogoret Razgrad), Gabriel Torje (Osmanlispor), Lucian Sanmartean (Al Ittihad);

Atacanti: Claudiu Keseru (Ludogoret Razgrad), Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Florin Andone (Cordoba), Denis Alibec (Astra Giurgiu).