Simona Halep se bate cu Garbine Muguruza în semifinala de la Roland Garros

Simona Halep, în finala Roland Garros. A învins-o pe Muguruza

Victorie uriasă pentru Simona Halep! Românca a reușit pentru a doua oară consecutiv să se califice în turneul de la Roland Garros. Totul după un meciul crucial de astăzi cu Garbine Muguruza. Simona Halep a învins-o pe Garbine Muguruza Blanco cu scorul de 6-1, 6-4.

Simona Halep este numărul unu în tenisul mondial feminin.

UPDATE Câștigătoarea acestui meci devine numărul 1 mondial. Singura victorie a lui Halep cu Muguruza e pe zgură.

UPDATE Halep nu stă la discuții cu Muguruza și deschide setul 2 cu un game.

UPDATE Simona nu se lasă și câștigă setul cu 6-1 în stil de mare campioană: pe serviciul adversarei.

UPDATE Muguruza câștigă pe serviciul Simonei

UPDATE Start perfect de meci pentru Halep! Câștigă din nou pe serviciul lui Muguruza și are 5-0. Servește pentru a închide setul!

Simona Halep, victoriei în fața adversarei sale, Garbine Muguruza

UPDATE Halep închide game-ul cu un as și are 4-0.

UPDATE Halep face un nou break și are 3-0.

UPDATE Halep își face, cu greu, serviciul și conduce cu 2-0.

UPDATE Halep are 1-0, câștigă pe serviciul lui Muguruza.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros. Românca a învins-o cu scorul de 6-7 (2), 6-3, 6-2, pe germana Angelique Kerber, locul 12 WTA.

În semifinală, a şasea din carieră la un Grand Slam, a treia la Roland Garros, Simona Halep va juca împotriva spaniolei Garbine Muguruza, locul 3 WTA. Cele două vor juca atât pentru calificarea în ultimul act al French Open, cât şi pentru locul I WTA.

Jucătoarea care se va impune în această întâlnire va fi, luni, numărul 1 mondial.

Simona Halep – Garbine Muguruza, meci crucial

Până în prezent, Halep şi Muguruza s-au întâlnit de patru ori, iar spaniola conduce cu 3-1. Însă toate victoriile ei sunt pe hard, în timp ce succesul Simonei Halep este pe zgură, în optimi, la Stuttgart, în 2015, scor 3-6, 6-1, 6-3.

În cealaltă semifinală vor evolua americancele Sloane Stephens, locul 10 WTA, şi Madison Keys, locul 13 WTA. Ele s-au întâlnit şi în finala ultimei ediţii a US Open, când Stephens s-a impus cu 6-3, 6-0.

Garbine Muguruza e o adevărată specialistă a turneelor de Grand Slam. Chiar dacă nu impresionase în turneul de zgură, iberica pare de neoprit la Roland Garros, informează Digi Sport.

Cifrele descoperite de jurnaliştii de la WTA Tennis spun totul despre modul în care se mobilizează adversara Simonei Halep de azi, din semifinala de la Paris.

Iar Muguruza spune că nu simte deloc presiune. Mai mult, iberica a declarat că abia după victoria categorică împotriva Mariei Șarapova a aflat că va juca pentru titlul de lider mondial.

Te-ar putea interesa și  Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros