Victorie uriașă pentru Marius Copil, care ajunge în turul 2 la Australian Open

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat, marţi, în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce l-a învins pe spaniolul Marcel Granollers cu 6-3, 6-4, 6-4, la Melbourne.

Copil (28 ani, 60 ATP) s-a impus în faţa ibericului (32 ani, 108 ATP) într-o oră şi 45 de minute.

Arădeanul a început în forţă şi a condus cu 3-0, apoi a avut 4-1 şi şi-a păstrat avantajul până la finalul primului set, adjudecat cu 6-3. În actul al doilea, Granollers a jucat mai bine şi s-a desprins la 4-1, dar apoi a urmat o serie de cinci ghemuri la rând ale lui Copil, care a câştigat setul cu 6-4.

În setul al treilea, Copil a rupt echilibrul la 1-1, reuşind un break, pe care l-a confirmat (3-1), iar apoi şi-a păstrat acesta avantaj până la final, 6-4.

Copil a reuşit 11 aşi, Granollers 10, fiecare a făcut câte 3 duble greşeli, românul a câştigat toate cele patru mingi de break create, iar ibericul doar una din cinci oportunităţi. Raportul la winners a fost de 39-22 pentru Copil, care a avut şi mai multe erori neforţate, 24-19.

Copil îl mai învinsese pe Granollers la singura lor confruntare, în 2014, la Madrid, în primul tur, cu 6-3, 6-4.

Marius Copil şi-a asigurat un cec de 105.000 dolari şi 45 de puncte ATP, egalându-şi performanţa din 2015, când a atins turul al doilea la Melbourne. Următorul adversar va fi belgianul David Goffin (28 ani,22 ATP), care a câştigat singurul duel, în 2016, la Antwerp, în sferturi, cu 5-7, 6-1, 6-3.

Buzărnescu și Bogdan, eliminate

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu, desemnată cap de serie numărul 25, a fost învinsă de americanca Venus Williams cu 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, marţi, la Melbourne, în prima rundă a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Buzărnescu (30 ani, 25 WTA) s-a înclinat după un meci de două ore şi 39 de minute în faţa unei jucătoare de 38 de ani, care ocupă locul 37 în ierarhia mondială.

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de tânăra poloneză Iga Swiatek (17 ani) cu 6-3, 3-6, 6-4, luni, la Melbourne, în prima rundă a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Ana Bogdan (26 ani, 82 WTA) s-a înclinat după două ore şi două minute în faţa unei adversare venite din calificări (177 WTA).