Curs valutar 29 octombrie 2020. Euro și dolarul au crescut și azi

4 min de citit
Curs valutar 29 octombrie 2020. Vești importante din partea BNR

Curs valutar 29 octombrie 2020. Banca Națională a României (BNR) va publica un nou curs valutar pentru data de 29 octombrie în jurul orei 13.00, iar HUFF va actualiza datele în timp util. Până atunci, vă punem la dispoziție cele mai noi valori ale monedelor cunoscute, pentru a putea urmări evoluția acestora din ultima perioadă. Află ce valori au avut euro, dolarul american și lira sterlină.

Curs Valutar BNR valabil astăzi 29.10.2020

Atât euro și dolarul american, cât și lira sterlină și francul elvețian au înregistrat azi creșteri.

ValutaSimbol29.10.202028.10.202027.10.202026.10.202023.10.2020
EuroEUR4.87474.87464.87414.87314.8744
Dolarul SUAUSD4.15884.15254.12644.12244.1145
Francul elvetianCHF4.56414.55484.53764.54734.5485
Lira sterlinaGBP5.40165.38815.37425.38885.3849
gramul de aurXAU251.2556253.0990252.0199252.3262252.5738
Dolarul australianAUD2.93082.94272.94002.94302.9418
Leva bulgareascaBGN2.49242.49232.49212.49162.4922
Dolarul canadianCAD3.12213.13573.13113.12943.1373
Coroana cehaCZK0.17790.17770.17820.17860.1795
Coroana danezaDKK0.65460.65500.65510.65490.6551
Lira egipteanaEGP0.26490.26470.26230.26240.2619
100 Forinti maghiari100HUF1.32201.32731.33491.33521.3394
100 Yeni japonezi100JPY3.99523.98513.94203.93253.9322
Leul moldovenescMDL0.24390.24180.24220.24120.2417
Coroana norvegianaNOK0.44000.44520.44900.44580.4466
Zlotul polonezPLN1.05111.05411.06251.06461.0646
Rubla rusescaRUB0.05240.05290.05390.05390.0539
Coroana suedezaSEK0.46850.47090.47250.47170.4702
Lira turceascaTRY0.49950.50030.50610.51140.5167
DSTXDR5.87805.87085.84515.84295.8400

Curs valutar 29 octombrie 2020. Ce au făcut monedele

Moneda unică europeană a crescut în fața leului românesc. În ziua de luni, euro a scăzut ușor la 4.8731 lei, de la 4.8744 lei, însă marți a reușit din nou să se ridice, ajungând la 4.8746 lei. Amintim că Euro a atins maximul istoric în faţa leului pe 25 septembrie 2020: 4,8750 lei/euro, la cursul BNR. Specialiștii în acest domeniu cred că moneda euro va avea puterea de a ajunge la 4.9 lei până la sfârșitul acestui an.

Dolarul a crescut și el în fața monedei noastre. Deși nu a mai atins de mută vreme un record, dolarul se menține pe poziții. Dolarul a ajung la 4,1525 lei ieri, faţă de 4,1264 lei, valoare anunțată pe 27 octombrie.

Cât despre lira sterlină, aceasta a crescut ușor, până la 5.3881 lei. Lira nu a înregistrat în ultima vreme creșteri, dar nici nu a scăzut drastic, menținându-se bine în fața leului.

Gramul de aur a fost cotat la 253,0990 lei, față de marți, când a costat 252,0199 lei.

Indicele ROBOR la 3 luni  a rămas miercuri la 2,16%, iar indicele ROBOR la 6 luni s-a menţinut și l la 2,18%.

Având în vedere că situația din România este una dificilă din cauza pandemiei de coronavirus, iar economia a fost greu pusă la încercare în ultima perioadă, Banca Naţională a României (BNR) a anunțat că este pregătită să acţioneze suplimentar și să gestioneze această criză.

Cum se negociază cursul valutar de pe 29 octombrie

Cursul valutar poate fi negociat la bănci și casele de schimb valutar atunci când este vorba de sume mari, din care ambele părți au de câștigat.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *