Curs valutar 27 octombrie 2020. Euro și dolarul revin pe poziții și cresc din nou

5 min de citit
Curs valutar 27 octombrie 2020. Urmărește evoluția celor mai cunoscute monede

Banca Națională a României (BNR) va publica un nou curs valutar pentru 27 octombrie în jurul orei 13.00. Până atunci, vă punem la dispoziție valorile din ultimele zile ale celor mai cunoscute monede, pentru a putea urmări evoluția fiecărei dintre ele. Astfel, află ce valori au avut euro, dolarul american și lira sterlină. HUFF.ro va actualiza datele imediat ce ele vor fi publicate oficial.

Curs Valutar BNR valabil astazi 27.10.2020

ValutaSimbol27.10.202026.10.202023.10.202022.10.202021.10.2020
EuroEUR4.87414.87314.87444.87304.8737
Dolarul SUAUSD4.12644.12244.11454.11854.1135
Francul elvetianCHF4.53764.54734.54854.53964.5487
Lira sterlinaGBP5.37425.38885.38495.39175.3705
gramul de aurXAU252.0199252.3262252.5738253.9661253.6485
Dolarul australianAUD2.94002.94302.94182.92342.9152
Leva bulgareascaBGN2.49212.49162.49222.49152.4919
Dolarul canadianCAD3.13113.12943.13733.13173.1387
Coroana cehaCZK0.17820.17860.17950.17880.1790
Coroana danezaDKK0.65510.65490.65510.65480.6548
Lira egipteanaEGP0.26230.26240.26190.26220.2620
100 Forinti maghiari100HUF1.33491.33521.33941.33541.3388
100 Yeni japonezi100JPY3.94203.93253.93223.93223.9211
Leul moldovenescMDL0.24220.24120.24170.24120.2426
Coroana norvegianaNOK0.44900.44580.44660.44560.4459
Zlotul polonezPLN1.06251.06461.06461.06191.0626
Rubla rusescaRUB0.05390.05390.05390.05350.0534
Coroana suedezaSEK0.47250.47170.47020.46900.4705
Lira turceascaTRY0.50610.51140.51670.52850.5245
DSTXDR5.84515.84295.84005.84235.8377

Curs valutar 27 octombrie 2020. Euro

În ziua de luni, euro a scăzut ușor la 4.8731 lei, de la 4.8744 lei. Valoarea de vineri a fost și cea mai mare valoare a săptămânii trecute. Deși a înregistrat mai multe valori record, euro este instabil în această perioadă. Totuși, specialiștii cred că va ajunge la valoarea de 4.9 lei până la finalul anului. Euro a atins maximul istoric în faţa leului pe 25 septembrie 2020: 4,8750 lei/euro, la cursul BNR.

Curs valutar 27 octombrie 2020. Dolarul american

Ieri, 26 octombrie, dolarul a ajuns la 4.1224 lei, crescând ușor față de vineri, când a costat 4.1224 lei. Cea mai mare valoare din ultimele zile a fost înregistrată la data de 20 octombrie, respectiv 4.1289 lei. Pe 23 martie, dolarul a atins cel mai ridicat nivel din istorie în faţa leului: 4,5316 lei.

Lira sterlină

Lira sterlină a costat ieri, 26 octombrie, în prima zi a săptămânii, 5.3888 lei. Vineri, ultima zi bancară a săptămânii trecute, lira costase mai puțin decât luni, respectiv 5.3849 lei. Lira nu a înregistrat în ultima vreme creșteri , dar nici nu a scăzut drastic.

Prețul gramului de aur a ajuns luni, 26 octombrie, la valoarea de 252,3262 lei, scăzând cu 0,2476 de lei față de raportarea de vineri, când valora 252.5728 de lei.

Cât despre indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, acesta s-a menţinut la 2,16%.

Conform specialiștilor, românii se tem mai mult de situația lor materială decât de virus. Adrian Bența, analist economic, a explicat că nevoile fiecărui om sunt mult mai importante decât ceea ce se întâmplă în jurul nostru din cauza pandemiei de coronavirus, deși aceasta este principalul motiv pentru care au loc problemele din economie.

„Cifrele ne spun că din păcate s-a reflectat în traiul de zi cu zi pandemia economică. Ne mai spun şi altceva. Că dacă ăsta va fi trendul în continuare al economiei, al pandemiei, ne putem aştepta în continuare la venituri mai mici faţă de perioada anterioară. Suntem foarte concentraţi pe nevoile de bază, nevoia de hrană, nevoia de a avea un acoperiş deasupra capului, nevoia de îmbrăcăminte sunt mai puternice decât nevoia de a fi educat.”, a spus Adrian Bența.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *