Curs valutar 3 iunie 2021. Moneda euro crește din nou

4 min de citit
Curs valutar 3 iunie 2021. Ce se întâmplă azi cu moneda euro

Cursul valutar al zilei de azi va fi publicat în jurul orei 13.00. Noile valori vor fi disponibile până mâine la aceeași oră, când va avea loc și ultima cotație a acestei săptămâni. Vezi ce se întâmplă cu cele mai importante monede. Vezi cât costă euro, dolarul american sau lira sterlină și cum au evoluat ele în ultima zi.

Curs Valutar BNR valabil astazi 3.06.2021

ValutaSimbol03.06.202102.06.202131.05.202128.05.202127.05.2021
EuroEUR4.92274.91974.91984.91904.9160
Dolarul SUAUSD4.03814.04004.03614.03734.0325
Francul elvetianCHF4.48724.48084.48544.48964.4856
Lira sterlinaGBP5.72645.71295.72275.72485.6948
gramul de aurXAU245.7149246.3062247.3362245.6046245.9416
Dolarul australianAUD3.12173.12003.12223.11713.1201
Leva bulgareascaBGN2.51692.51542.51542.51502.5135
Dolarul canadianCAD3.34793.34573.34563.33713.3296
Coroana cehaCZK0.19320.19340.19280.19310.1931
Coroana danezaDKK0.66200.66160.66160.66150.6611
Lira egipteanaEGP0.25760.25690.25760.25750.2567
100 Forinti maghiari100HUF1.42341.41911.41351.41321.4090
100 Yeni japonezi100JPY3.67853.67943.67993.67363.6930
Leul moldovenescMDL0.22940.22850.22940.22860.2277
Coroana norvegianaNOK0.48600.48520.48170.48320.4813
Zlotul polonezPLN1.10451.10101.09681.09701.0950
Rubla rusescaRUB0.05520.05490.05500.05490.0549
Coroana suedezaSEK0.48750.48780.48550.48620.4852
Lira turceascaTRY0.46720.46910.47490.47100.4766
DSTXDR5.82865.82865.82805.82835.8223

Curs valutar EURO

un euro= 4.9227 lei

Cursul valutar pentru 3 iunie va fi comunicat astăzi, la ora 13.00. Până atunci, puteți urmări valorile din ultimele zile, pentru a vedea cum au evoluat monedele care te interesează. Euro a fost cotat miercuri, 2 iunie 2021 în scădere cu numai 0.0001 lei față de cotația de luni, 31 mai. Deși nu a mai înregistrat valori-record, specialiștii tot au speranțe că va crește la 5 lei anul acesta.

„Rata anticipată a inflaţiei pentru orizontul de 12 luni (mai 2022/mai 2021) a înregistrat o valoare medie de 3,53%. În ceea ce priveşte cursul de schimb EUR/RON, peste 80% dintre participanţii la sondaj prevăd o depreciere a leului în următoarele 12 luni (comparativ cu valoarea actuală). Astfel valoarea medie a anticipaţiilor pentru orizontul de 6 luni este de 4,9470, în timp ce pentru orizontul de 12 luni valoarea medie a cursului prognozat este 5,0062 lei pentru un euro”, se arată într-un comunicat al CFA România.

Curs valutar dolar american

un dolar american=4.0381 lei

Dolarul a scăzut pe 2 iunie la 4,03 lei, faţă de 4,04 lei, nivelul anunţat în şedinţa BNR de la 28 mai. Pe 23 martie, dolarul a atins cel mai ridicat nivel din istorie în faţa leului: 4,5316 lei. De atunci, nu a mai atins nicio valoare-record.

Curs valutar lira sterlină

o liră sterlină= 5.7264 lei

Lira sterlină nu a mai înregistrat valori mari de ceva timp. Pe 2 iunie,  Moneda din Regatul Unit a fost cotată de BNR la 5.7129 lei, spre deosebire de 5.6978 lei cât era în şedinţa precedentă, ultima zi bancară din mai.

ROBOR la trei luni a scăzut la 1,52%, faţă de 1,53%, şi atinge cea mai mică valoare din 28 septembrie 2017 încoace.

ROBOR  la şase luni a rămas la 1,65%.

Gramul de aur înregistrează o creștere importantă. Este cotat la valoarea de 246.3062 lei, cu aproape 1 leu mai mult decât în ziua anterioară.  Pe 7 august 2020, aurul a atins un nou record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram. Primele informații legate de valorile metalului preţios au începu să apară din anul 2005.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *