Curs valutar 2 octombrie 2020. Ce valoare a atins azi euro

5 min de citit
Curs valutar 2 octombrie 2020. Ce valoare a atins azi euro

Banca Națională a României (BNR) emite azi, în ultima zi bancară, un nou curs valutar în jurul orei 13:00. Până la actualizarea noilor date, puteți consulta ultimele valori ale celor mai importante monede ale lumii, pentru a observa evoluția acestora în perioada recentă. Află cât a costat moneda unică europeană, dolarul american sau lira sterlină.

 

ValutaSimbol02.10.202001.10.202030.09.202029.09.202028.09.2020
EuroEUR4.87184.87214.86984.87384.8705
Dolarul SUAUSD4.15514.14984.16174.16784.1828
Francul elvetianCHF4.51434.52314.50434.51764.5108
Lira sterlinaGBP5.37375.32915.34065.36265.3758
gramul de aurXAU255.1535253.1477252.1123252.6304249.1178
Dolarul australianAUD2.97322.98392.96252.96522.9469
Leva bulgareascaBGN2.49092.49102.48992.49192.4903
Dolarul canadianCAD3.12083.12213.10503.11973.1243
Coroana cehaCZK0.18100.18060.17910.17990.1793
Coroana danezaDKK0.65470.65480.65400.65470.6542
Lira egipteanaEGP0.26380.26410.26380.26450.2656
100 Forinti maghiari100HUF1.35831.35111.33301.33501.3383
100 Yeni japonezi100JPY3.95413.93053.93823.94743.9696
Leul moldovenescMDL0.24460.24510.24560.24680.2481
Coroana norvegianaNOK0.44580.44740.43970.43980.4380
Zlotul polonezPLN1.08491.08101.07441.06771.0695
Rubla rusescaRUB0.05300.05360.05310.05240.0531
Coroana suedezaSEK0.46600.46420.46210.46180.4605
Lira turceascaTRY0.53640.53870.53510.53140.5369
DSTXDR5.85925.84905.85685.86515.8789

Curs valutar. Euro

Moneda unică europeană a avut parte de recoduri semnificative în ultima perioadă, fiind tot mai aproape de valoarea de 4,9 lei. Ultimul record atins a fost la 25 septembrie, ajungând la 4.8750 lei. De atunci, euro a avut parte de ceva scăderi, care, totuși, nu i-au luat prea mult din valoare, ieri, 1 octombrie, costând 4.8721 lei, în creștere față de ultima zi bancară a lunii septembrie, când a costat 4.8698 lei.

Dolarul american

Dolarul american a scăzut mai mult în ultima perioadă, inclusiv ieri, când a ajuns de la 4.1617 lei Pe data de 24 septembrie, acesta a costat 4.1883, iar de atunci s-a menținut pe un trend descendent. Pe 25, dolarul a ajuns la 4.1874 lei, iar ziua următoare a scăzut din nou, ajungând la 4.1828 lei. Marți, dolarul a costat 4.1678 lei, fiind evidentă pierderea în valoare a acestei monede.

Lira sterlină

Lira sterlină s-a menținut pe un trend ascendent în ultima perioadă, însă nu a reușit să atingă valori-record. Începând din data de 24 septembrie, moneda a crescut.  Valorile au crescut zilnic, iar azi vom vedea dacă moneda va avea parte de o nouă majorare, spre deosebire de euro și dolar, care au scăzut în ultimele zile, însă nu mult. Ieri, lira sterlină a scăzut ușor față de ziua anterioară, ajungând la 5.3291 lei de la 5.3406 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar

Cursul valutar afișat vineri, 2 octombrie 2020 poate fi negociat pentru cele mai cunoscute monede ale lumii în cazul în care clientul, persoană fizică sau juridică, vine cu o ofertă bună, cu o sumă foarte mare. De obicei, casele de schimb valutar acceptă negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le faci o astfel de propunere, din care ambele părți au de câștigat. Când este vorba de monede mai puțin folosite, sumele sunt cu atât mai mari.

Băncile comerciale negociază cursul valutar

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, însă doar atunci când este vorba de sume mari, de câteva zeci de mii de euro. De exemplu, poate fi vorba de cel puțin 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi sau 50.000 de euro la ING.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *