Curs valutar BNR 24 decembrie. Euro a crescut, iar dolarul a scăzut în Ajun de Crăciun

4 min de citit
Curs valutar BNR 24 decembrie. Cotațiile principalelor valute în Ajun de Crăciun

Curs valutar BNR 24 decembrie. Banca Națională a României (BNR) va emite un nou curs valutar pentru ziua de joi, 24 decembrie, în jurul orei 13:00. Până atunci, vă punem la dispoziție cursul valutar valabil până în acest moment, publicat pe 23 decembrie. Amintim că 14 decembrie este ultima zi bancară a săptămânii acesteia, iar cursul de azi va fi valabil până luni, când BNR va face alte cotații. Vezi când costă euro sau dolarul american în Ajun de Crăciun.

Curs Valutar BNR valabil astazi 24.12.2020

ValutaSimbol24.12.202023.12.202022.12.202021.12.202018.12.2020
EuroEUR4.87204.87054.86494.86634.8677
Dolarul SUAUSD3.99443.99713.97744.00683.9715
Francul elvetianCHF4.49724.49414.49194.49904.4969
Lira sterlinaGBP5.43545.36645.33905.29645.3695
gramul de aurXAU240.5762239.8500239.4326241.0708239.9797
Dolarul australianAUD3.03583.02563.00072.99923.0201
Leva bulgareascaBGN2.49112.49022.48742.48812.4888
Dolarul canadianCAD3.11133.10593.09003.09733.1121
Coroana cehaCZK0.18500.18520.18520.18480.1860
Coroana danezaDKK0.65500.65480.65400.65410.6543
Lira egipteanaEGP0.25420.25430.25330.25600.2528
100 Forinti maghiari100HUF1.34631.34511.34541.34761.3643
100 Yeni japonezi100JPY3.85433.86493.84683.85913.8389
Leul moldovenescMDL0.23170.23090.23220.23050.2313
Coroana norvegianaNOK0.46290.45900.45750.45310.4622
Zlotul polonezPLN1.08051.08401.07851.07741.0956
Rubla rusescaRUB0.05350.05310.05280.05320.0539
Coroana suedezaSEK0.48310.48090.48090.47560.4808
Lira turceascaTRY0.52470.52260.52190.52210.5170
DSTXDR5.75915.75515.73355.75235.7321

Curs valutar BNR 24 decembrie. Euro și dolar

Ziua de 23 decembrie a fost una profitabilă pentru majoritatea monedelor cunoscute. Euro și dolarul au crescut miercuri, după ce au mai avut parte de scăderi în zilele anterioare.

Euro a costat luni 4.8663 lei, după care, marți, 22 decembrie, a scăzut la 4.8649 lei. Din fericire, el și-a revenit miercuri, ajungând la 4.8705 lei. Euro a atins pe 25 septembrie, un nou maxim istoric, fiind cotat la BNR la 4.8750 lei. Acesta a fost al cincilea maxim istoric pentru moneda europeană atins în septembrie, o lună bună pentru această monedă.

Dolarul a crescut și el miercuri, ajungând la 3.9971 lei. Conform BNR, marți, dolarul a costat 3.9774 lei, scăzând față de luni, când părea că a început săptămâna în forță.

Principalele valori ale zilei de miercuri

1 euro – 4,8705 lei
1 dolar – 3,9971 lei
1 liră sterlină – 5,3664 lei
1 franc elvețian – 4,4941 lei
1 gram de aur – 239,85 lei

Potrivit Băncii Naționale a României, francul elvețian s-a apreciat, miercuri, 23 decembrie, cu 0.0022 lei, până la valoarea de 4.4941 lei. O perioadă, francul a scăzut considerabil.

Indicele ROBOR  la 3 luni se afla, miercuri, 23 decembrie, la 2.04%. Cel la șase luni a fost cotat la 2.09%, iar indicele ROBOR la 12 luni a fost stabilit la 2.14%.

”Ratele de referintă ROBOR se stabilesc pentru 8 scadențe: O/N (overnight), T/N (tomorrow), 1W (1 săptămană), 1M (1 lună), 3M (3 luni), 6M (6 luni), 9M (9 luni) și 12M (12 luni). Începând cu 11 noiembrie, BNR a renunțat să mai comunice ROBOR 9M.
Indicele ROBOR se calculează zilnic și are că referintă media aritmetică a cotațiilor de dobandă utilizate de zece bănci selectate de BNR.”, scrie pe site-ul oficial BNR.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *