Curs valutar joi 24 septembrie 2020. Euro atinge un nou record pentru a doua zi consecutiv

4 min de citit
Curs valutar joi 24 septembrie 2020. Cât costă azi euro

Curs valutar joi 24 septembrie 2020. Banca Națională a României (BNR) emite azi, joi, 23 septembrie, un nou curs valutar. Ultimele date vor fi actualizate în jurul orei 13:00, dar până la următorul curs valutar, puteți consulta datele din zilele precedente, pentru a observa evoluția celor mai cunoscute monede ale lumii, precum euro, dolarul american sau lira sterlină.

Euro a atins azi un nou record pentru a doua zi consecutiv, ajungând la 4,8722 lei.

ValutaSimbol24.09.202023.09.202022.09.202021.09.202018.09.2020
EuroEUR4.87224.86414.85904.85834.8582
Dolarul SUAUSD4.18834.15294.14044.12244.0972
Francul elvetianCHF4.52074.51534.51834.50574.5132
Lira sterlinaGBP5.33095.29085.29105.29375.3220
gramul de aurXAU249.2556252.2762253.3349255.7976257.4245
Dolarul australianAUD2.94512.96142.98542.99612.9944
Leva bulgareascaBGN2.49112.48692.48432.48402.4839
Dolarul canadianCAD3.12403.11843.11013.11733.1126
Coroana cehaCZK0.18030.18080.17930.18060.1821
Coroana danezaDKK0.65460.65350.65290.65290.6530
Lira egipteanaEGP0.26540.26310.26230.26280.2600
100 Forinti maghiari100HUF1.33241.33731.34191.33851.3490
100 Yeni japonezi100JPY3.97313.95543.96043.95883.9261
Leul moldovenescMDL0.24940.24810.24740.24670.2476
Coroana norvegianaNOK0.43670.44300.44360.44790.4526
Zlotul polonezPLN1.07591.08381.07811.08441.0912
Rubla rusescaRUB0.05420.05440.05450.05400.0546
Coroana suedezaSEK0.46020.46560.46700.46700.4667
Lira turceascaTRY0.54370.54080.54130.54220.5412
DSTXDR5.87895.84805.83795.82505.8068

Curs valutar. Euro

În ultima perioadă, euro s-a bucurat de mare succes, fiind înregistrate mai multe valori-record. Pe 9 septembrie, euro s-a ridicat la valoarea de 4.8590 lei, iar joi, 17 septembrie, moneda unică europeană a ajuns la 4.8595 lei. Ieri a atins o nouă valoare-record, de 4,8641, fiind tot mai aproape de valoarea de 4,9 lei.

Dolarul american

Dolarul a început săptămâna trecută cu o valoarea de 4.0974 lei, iar vineri a rămas aproape la aceeași valoare, respectiv 4.0972 lei. Cel mai mult a costat săptămâna trecută luni. Luni, 21 septembrie, acesta a atins valoarea de 4.1224 lei, iar marți a crescut la 4.1404 lei. Miercuri a înregistrat o valoare și mai mare, respectiv 4.1529 lei.

Lira sterlină

Lira sterlină a atins și ea valori semnificative, însă nu a reușit să ajungă la vreun record. Au existat atât creșteri, cât și scăderi. Luni, 21 septembrie, lira a costat 5.2937 lei, iar marți a scăzut ușor, până la 5.2910 lei. Miercuri, 23 septembrie, a scăzut din nou, ajungând la 5.2908 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar

Cursul valutar afișat pe 24 septembrie 2020 poate fi negociat pentru cele mai cunoscute monede ale lumii în cazul în care clientul vine cu o sumă mare și de statutul său, persoană fizică sau juridică. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le faci o astfel de propunere, din care ambele părți au de câștigat. Când este vorba de monede mai puțin folosite, sumele sunt cu atât mai mari.

Băncile comerciale negociază cursul valutar

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, însă doar atunci când este vorba de sume mari, de câteva zeci de mii de euro: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *