Cutremur pe piața valutară! Curs valutar BNR 21 februarie 2020, Euro prag istoric

3 min de citit
Cutremur pe piața valutară! Curs valutar BNR 21 februarie 2020, Euro prag istoric

Cursul valutar BNR din 21 februarie 2020 aduce cutremur pe piața valutară, Euro a atins astăzi un nou prag istoric fiind cel mai mare curs înregistrat de moneda europeană anul acesta, scrie ȘtiriTV.ro.

1 euro este cotat la BNR la 4.8026 lei în creștere semnificativă față de ziua bancară precedentă.

Nu doar moneda europeană dă fiori la cursul valutar, Dolarul, Francul Elvețian, Lira Sterlină au și ele creșteri semnificative la cursul valutar de vineri 21 februarie.

Cursul valutar afișat de BNR la ora 13:00 pentru ziua de vineri, 21 februarie. Cursul de astăzi este valabil până luni la ora 12:59.

Simbol21 Feb. 2020
EUR4.8026
USD4.4462
CHF4.5258
GBP5.7406
BGN2.4556
RUB0.0691
ZAR0.2944
BRL1.0119
CNY0.6323
INR0.0619
100KRW0.3667
MXN0.2347
NZD2.805
RSD0.0408
UAH0.1817
XDR6.0571
TRY0.7302
XAU233.5122
AUD2.9317
CAD3.3532
CZK0.1919
DKK0.643
EGP0.2857
100HUF1.4235
100JPY3.9757
MDL0.2503
NOK0.4765
PLN1.1223
SEK0.4536
AED1.2105
HRK0.6447
THB0.1405

Finalul de lună cu un curs valutar ridicat nu este de bun augur, la fiecare sfârsit de lună cursul BNR este folosit  ca medie pentrua stabili cursul de referință pentru calcularea facturilor de telefonie, energie și prețurile alimentelor.

De asemenea românii cu rate bancare în Euro sau Franci Elevețieni vor plăți mult mai mult la scadența lunară.

În câștig se află cei care au depozite valutare în Euro sau economii, care pot câștiga semnificativ la schimbul valutar.

Important de meționat este că aveți posibilitatea, oferită aproape de toate băncile să negociați cursul valutar dacă dețineți o sumă de mimim 5000 de euro. Negociere se face în general la toate băncile comerciale, unde trebuie să apelați departamentul trezorărie care vă poate oferi un curs valutar preferențial.

Curs Valutar 21 februarie bănci comerciale

Curs valutar 21 februarie BCR, BRD, Banca Transilvania, ING, CEC, Alpha Bank, Unicredit și alte bănci comerciale
Curs valutar 21 februarie BCR, BRD, Banca Transilvania, ING, CEC, Alpha Bank, Unicredit și alte bănci comerciale

Casele de schimb valutar de la bănci au un curs diferențiat față de cel stabilit de BNR, care este doar un curs de referință. Iată care este cursul valutar din 21 februarie de la principalele bănci din România.

Banca:
EURODOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
Akcenta4.78984.81864.42854.464
Alpha Bank4.7744.8344.40294.4929
Banca Feroviara4.7694.8394.37654.5065
Banca Romaneasca4.76864.83564.41614.4731
Banca Transilvania4.734.8554.374.54
Bank Leumi4.74794.83944.39124.4946
BCR4.7274.8724.3554.535
BRD SocGen4.7214.8694.3524.535
CEC4.754.834.394.49
Credit Agricole4.754.844.44.49
Credit Europe4.764.844.384.5
Share This Article
Follow:
Emanuel Laurențiu - redactor. Colegul nostru redactează știri în domeniile știri interne, știri externe.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *